آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

مدل stp در دیجیتال مارکتینگ

چرا از مدل stp در دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

در این مقاله می‌خوانید

مدل STP (تقسیم‌بندی، هدف‌گذاری، موقعیت‌یابی) یک رویکرد بازاریابی است که به بازاریابان کمک می‌کند تا پیشنهادات را اولویت‌بندی کنند و پیام‌های شخصی و مرتبط را برای تعامل با مخاطبان مختلف توسعه دهند. مدل STP از سه مرحله تشکیل شده است: بخش‌بندی بازار، هدف‌گذاری بازار و موقعیت‌یابی محصول در دیجیتال مارکتینگ، مدل STP برای ایجاد استراتژی‌های بازاریابی که بر مشتریان و کشف نیازهای آنها تمرکز دارد، ضروری است. صنعت تجارت الکترونیک از مدل STP برای درک بازار و نیازهای آن در مدت زمان کوتاهی استفاده می‌کند. با تقسیم بندی مخاطبان بر اساس گروه سنی، تحصیلات، علاقه، جنسیت، شغل و غیره، بازاریابان می‌توانند ارتباطات بازاریابی متمرکز‌تری ایجاد کنند. مدل STP ارتباطات بازاریابی را برای مشتریان متمرکزتر، مرتبط تر و شخصی‌تر می‌کند که این امر به شخصی سازی بیش از حد ارتباطات بازاریابی و افزایش تعامل مخاطبان کمک می‌کند. با تقسیم‌بندی بازار به گروه‌های کوچک‌تر بر اساس جمعیت‌شناسی یا روان‌شناختی، کسب‌وکارها می‌توانند بخش‌های منتخب مشتریان را با کمپین‌های بازاریابی متناسب با ترجیحات آنها هدف قرار دهند. مزایای استفاده از مدل STP در بازاریابی دیجیتال شامل درک بهتر نیازها و خواسته‌های مشتری، هدف گذاری بهبود یافته برای بخش‌های خاص مشتری، افزایش ارتباط پیام، نرخ تبدیل بالاتر، ROI بهتر، بهبود وفاداری به برند، کاهش هزینه‌های مرتبط با کمپین‌های تبلیغاتی ناکارآمد، است. در نتیجه، مدل STP ابزاری مؤثر برای ایجاد استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال موفق است. این رویکرد به بازاریابان این امکان را می‌دهد که پیام‌های خود را با اولویت‌های هر گروه به طور مؤثر تنظیم کنند. با پیاده‌سازی این چارچوب در تجارت الکترونیکی خود یا هر نوع کسب و کاری دیگری که به استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال نیاز دارد، می‌توانید نتایج شگفت انگیزی به همراه داشته باشید.

چگونه مدل STP در ایجاد پیام‌های شخصی کمک می‌کند؟

مدل STP یک رویکرد بازاریابی است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با ارزش‌ترین بخش‌های مشتری خود را شناسایی کرده و محصولات و ارتباطات بازاریابی ایجاد کنند که آن مشتریان را هدف قرار دهد. مدل STP هنگام ایجاد برنامه‌های ارتباطات بازاریابی مفید است زیرا همانطور که گفتیم به بازاریابان کمک می‌کند تا پیشنهادات را اولویت بندی کنند و سپس پیام‌های شخصی و مرتبط را برای تعامل با مخاطبان مختلف توسعه و ارائه دهند. با تقسیم مشتریان به گروه‌های کوچک‌تر، کسب‌وکارها می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی خاصی را برای دستیابی و جذب هر مخاطب هدف ایجاد کنند که این امر بیش از شخصی‌سازی کمپین‌های بازاریابی، منجر به نرخ تبدیل بالاتری می‌شود. مدل STP از سه مرحله تشکیل شده است: تقسیم بندی، هدف گذاری و موقعیت یابی. تقسیم بندی شامل تقسیم بازار به گروه‌های کوچکتر بر اساس نیازها یا ویژگی‌های مشابه است. هدف گذاری شامل انتخاب یک یا چند بخش برای تمرکز بر اساس جذابیت آنها بوده و موقعیت‌یابی شامل ایجاد یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد برای محصول یا خدمات است که برای هدف جذاب باشد. استفاده از مدل STP در بازاریابی به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که پیام‌های متمرکزتر و مؤثر‌تری ارائه دهند که بر مزایا و ویژگی‌های مرتبط مورد نیاز هر بخش به جای استفاده از یک رویکرد یک‌اندازه برای همه انواع مشتری تأکید دارد. پیام‌های شخصی‌شده با شناسایی جایگاه‌هایی با نیازهای خاص، بازارهای بالغ برای یافتن مشتریان جدید، ارائه پیام‌های بازاریابی متمرکزتر و مؤثرتر ایجاد می‌شوند. به گفته Salesforce.com، استفاده از بینش‌های به‌دست‌آمده از بخش‌بندی و هدف‌یابی به تصمیم‌گیری درباره نحوه ارتباط کسب‌وکارها با محصول یا خدمات خود به بخش‌های انتخابی مخاطب کمک می‌کند. در نتیجه، مدل STP به ایجاد پیام‌های شخصی‌شده با تقسیم کردن پایگاه مشتری به گروه‌های کوچک‌تر بر اساس نیازها یا ویژگی‌های مشابه کمک می‌کند. این امر به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های بازاریابی خاصی را برای هر مخاطب هدف ایجاد کنند که منجر به کمپین‌های بسیار شخصی‌شده می‌شود که نرخ تبدیل را بالاتر می‌برد.

 

آیا می‌توان از مدل STP برای انواع مشاغل استفاده کرد؟

 بله، مدل STP را می‌توان برای همه انواع کسب‌وکارها استفاده کرد. همانطور که گفتیم STP یک رویکرد استراتژیک در بازاریابی مدرن است که به بازاریابان کمک می‌کند تا برای تعامل با مخاطبان مختلف، پیشنهادات را بر اساس اولویت دسته‌بندی کنند و پیام‌های شخصی و مرتبط را توسعه دهند. این امر به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا پیام‌های بازاریابی خود را بهتر هدف قرار دهند و به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهند. پیاده‌سازی مدل STP می‌تواند بازارهای خاص، مشتریان جدید یا فرصت‌های بازار را آشکار کند و در نهایت تلاش‌های بازاریابی را کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند. STP بازاریابی کارآمد و مؤثر را در اولویت قرار می‌دهد و تضمین می‌کند که کسب‌وکارها فقط مرتبط‌ ترین و هدفمندترین پیام‌ها را در سراسر جهان ارائه می‌کنند. در نتیجه، هر کسب‌وکاری می‌تواند از مدل STP برای شناسایی پرسودترین بخش‌های بازار، موقعیت‌یابی مؤثر محصولات خود و شخصی‌سازی بیش از حد ارتباطات بازاریابی خود برای افزایش تعامل مخاطبان استفاده کند.

مزایا و معایب استفاده از مدل STP چیست؟

مدل یک چارچوب بازاریابی است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بخش‌های بازار مرتبط را شناسایی کنند، این بخش‌ها را با آمیخته بازاریابی مناسب مورد هدف قرار دهند و محصولات و خدمات خود را برای ایجاد تصویری متمایز در ذهن مشتریان قرار دهند. از مزایای استفاده از مدل STP می‌توان به افزایش فروش با تعریف بازار هدف دقیق و قرار دادن مستقیم محصولات در این بخش‌ها اشاره کرد که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا محصولات یا خدمات خود را به گونه‌‌ای قرار دهند که با مخاطبان هدف آنها طنین انداز شده و منجر به افزایش آگاهی از برند و وفاداری مشتری شود. از طریق تقسیم‌بندی، کسب‌وکارها می‌توانند جایگاه‌هایی با نیازهای خاص، بازارهای بالغ برای یافتن مشتریان جدید، ارائه پیام‌های بازاریابی متمرکز و مؤثرتر را شناسایی کنند. با این حال، استفاده از مدل STP معایبی نیز دارد. یکی از معایب آن این بوده که می‌تواند بسیار وقت گیر باشد زیرا مستلزم تحقیقات و تجزیه و تحلیل داده‌های زیادی است. یکی دیگر از معایب این است که ممکن است همیشه امکان تقسیم دقیق مشتریان به گروه‌های مجزا وجود نداشته باشد که این امر می‌تواند منجر به استراتژی‌های هدف‌گیری یا موقعیت‌یابی ناکارآمد شود که در بین مشتریان طنین‌انداز نمی‌شوند. در نتیجه، مدل STP یک چارچوب بازاریابی موثر برای مشاغلی است که به دنبال افزایش فروش با تعریف بازار هدف دقیق و قرار دادن محصولات مستقیماً در این بخش‌ها هستند. با این حال، نیاز به تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌های قابل توجهی دارد که می‌تواند زمان‌بر باشد.

کدام نوع از کسب و کارها می‌توانند بیشترین بهره را از مدل STP ببرند؟

 (STP) یک تکنیک بازاریابی است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بازار هدف و مخاطبان خود را تعریف کنند، بنابراین به آنها کمک می‌کند فروش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. بازاریابی STP بر اثربخشی تجاری با انتخاب با ارزش‌ترین بخش‌ها برای یک کسب و کار و سپس توسعه آمیخته بازاریابی و استراتژی موقعیت‌یابی محصول برای هر بخش تمرکز می‌کند. این نوع بازاریابی معمولاً شامل نوعی تقسیم بندی و هدف گذاری با یک استراتژی موقعیت یابی خاص است. کسب‌وکارها می‌توانند از بازاریابی عمودی بازار برای دستیابی به چندین زیر گروه کوچکتر در بازار بزرگتر یا توسعه‌های خط تولید استفاده کنند تا پایگاه مشتریان خود را گسترش دهند. هر کسب و کاری که بخواهد با هدف قرار دادن گروه‌های خاصی از مشتریان، فروش خود را افزایش دهد، می تواند از مدل STP بهره‌مند شود. با این حال، کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها می‌توانند از این چارچوب بیشترین بهره را ببرند، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد در بازارهای تخصصی خود به موفقیت دست یابند آن هم زمانی که به طور معمول توانایی رقابت با کسب‌وکارهای کل بازار بزرگ‌تر در صنعت خود را ندارند.

خدمات  شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما شامل دیجیتال برندینگ، طراحی هویت بصری، طراحی وب سایت، فروشگاه اینترنتی و طراحی وب اپلیکیشن ،خدمات شبکه های اجتماعی،خدمات سئو وبسایت ،استودیو گرافیک ،اینستاگرام مارکتینگ ،  خدمات برگزاری کمپین تبلیغاتی آنلاین و… می باشند.

۲.۷/۵ - (۳ امتیاز)
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات