آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ

انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله می‌خوانید

می‌توان گفت هر کسی که به اینترنت و رسانه‌های آنلاین دسترسی دارد، نام دیجیتال مارکتینگ را شنیده و احتمالا از آن استفاده کرده است. قطعا شما هم می‌دانید که با گسترش روزافزون اینترنت، استفاده از تبلیغات آنلاین، بازدهی بسیار بیشتری نسبت به روش‌های سنتی دارد. بنابراین اگر کسب و کاری دارید و سوددهی و کسب درآمد برای شما اهمیت زیادی دارد، حتما باید با انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ آشنا شده و از آنها برای معرفی و فروش محصولاتتان استفاده کنید.

اما دیجیتال مارکتینگ دقیقا شامل چه خدماتی است؟ چطور می‌توان از هر یک از این خدمات برای فروش بیشتر استفاده کرد؟ در ادامه مطلب، پاسخ این سوالات را دریافت خواهید کرد.

انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ را می‌شناسید؟

تبلیغات دیجیتال را می‌توان به یک مجمع‌الجزایر تشبیه کرد. اگرچه بسیاری از افراد به صورت کلی این فضا را می‌شناسند و از اهمیت آن خبر دارند، اما کمتر کسی می‌داند که هر کدام از این جزیره‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و چه کاری در آنها انجام می‌شود؟

هر تبلیغی که در فضای اینترنت انجام شده و باعث افزایش فروش یا آگاهی از برند می‌شود را می‌توان در دسته خدمات دیجیتال مارکتینگ قرار داد.

حتما برای شما هم پیش آمده که در جستجوهای اینترنتی یا پرسه‌زنی‌هایتان در وب، با کالا یا خدمتی آشنا شوید که برایتان مفید بوده است. شاید هم در اثر تماشای تبلیغات در شبکه‌های مجازی با یک فروشگاه، پیج شخصی یا هر چیز دیگری آشنا شده باشید. در تمام این موارد، خود شما هم تحت تاثیر تبلیغات آنلاین یا دیجیتال قرار گرفته‌اید!

اما هر یک از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، نحوه کارکرد و تاثیرگذاری متفاوتی دارد. برای اینکه بهترین نتیجه را از هر ابزار بگیرید، باید آن را بشناسید و با توجه به ویژگی‌های آن بستر، تبلیغاتتان را انجام دهید. اما سوال اینجاست که شما چقدر انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ را می‌شناسید و با کارکرد آنها آشنایی دارید؟

دسته‌بندی انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ

شاید بتوان انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ را در سه دسته تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، گرفتن ترافیک ورودی از طریق وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن مارکتینگ دسته‌بندی کرد. هدف از تمام این تبلیغات، می‌تواند آشنایی بیشتر کاربر با برند و خدمات شما، جمع‌آوری اطلاعات کاربر مانند شماره تلفن و ایمیل، ترغیب کاربر به دنبال کردن شما، تبدیل کاربر به مشتری، ترغیب مشتری به خرید از شما و ایجاد یک تصویر برند مثبت در ذهن افراد باشد.

اما اگر بخواهیم انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ را جزئی‌تر معرفی کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سئو و بهینه‌سازی موتورهای جستجو

همچنان یکی از اصلی‌ترین روش‌های پیدا کردن یک کالا یا خدمت، جستجو در موتورهای جستجو مانند گوگل است. سئو یا بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو کمک می‌کند که مخاطب با جستجو در گوگل، به وب‌سایت شما برسد و تعداد دنبال‌کنندگان و خریداران محصول شما از این طریق افزایش پیدا می‌کند. برای سئو کردن وب سایت، باید اقداماتی نظیر تولید محتوای مناسب، بهینه‌سازی زیرساخت‌های سایت و  استفاده از رابط کاربری مناسب را انجام دهید.

طراحی و توسعه سایت

یکی از اولین و قدیمی‌ترین خدمات دیجیتال مارکتینگ، طراحی وب‌سایت و توسعه آن است. بسیاری از کسب و کارها بدون داشتن یک وب‌سایت حرفه‌ای نمی‌توانند به درآمد بالا برسند، بنابراین این خدمت برای این کسب و کارها اهمیت زیادی دارد. طراحی رابط کاربری یا UI/UX را هم می‌توان در این دسته جای داد. اگر کاربر نتواند به‌خوبی با سایت ارتباط برقرار کند، ممکن است سبد خرید خود را نیمه‌کاره رها کرده یا به سراغ سایت‌های دیگر برود. در نتیجه کمک گرفتن از طراحان تجربه کاربری و رابط کاربری، کمک زیادی به کسب وکار شما می‌کند.

ایمیل مارکتینگ

شاید فکر کنید که دوران دریافت ایمیل تبلیغاتی به پایان رسیده، اما آمارها چنین چیزی را نشان نمی‌دهند! بر اساس تحقیقات، هنوز هم ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های مهم در جذب مخاطب محسوب می‌شود. البته حتما باید با تکنیک‌ها و ابزارهای ایمیل مارکتینگ آشنا باشید تا نتیجه مناسبی از آن بگیرید.

بازاریابی محتوا

شنیده‌اید که می‌گویند محتوا پادشاه است؟

البته عده زیادی از متخصصان اعتقاد دارند که در اصل، «بازاریابی محتوا پادشاه است»، چرا که با این روش می‎توانیم مخاطبان علاقه‌مند را به طرف پلتفرم خودمان جذب کرده و آنها را تبدیل به مشتری کنیم. محتوا انواع مختلفی دارد: متنی، صوتی، تصویری، ویدئویی و….

نکته مهم این است که باید بتوانید نیازهای مخاطبتان را در هر زمان تشخیص داده و برای رفع آنها محتوایی مرتبط و منحصربفرد خلق کنید. البته اهمیت زیادی هم دارد که چطور می‌خواهید این محتوا را به دست مخاطب برسانید و کجا آن را منتشر می‌کنید؟ مجموعه این اقدامات، بازاریابی محتوایی را تشکیل می‌دهند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

چه کسی می‌تواند تاثیر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را نادیده بگیرد؟ همه ما زمان زیادی از روز را در این شبکه‌های سپری می‌کنیم و بنابراین محتواهای تولید شده در این فضا، به شدت روی تصمیم‌گیری و انتخاب‌های ما تاثیرگذار است. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که یک برند در این شبکه‌ها انجام می‌دهد تا بتواند تظر مخاطبان بیشتری را به خود جلب کند. مدیریت صفحات برند در شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسر مارکتینگ از جمله زیرمجموعه‌های این خدمت هستند.

تبلیغات کلیکی (PPC)

برخی از وب‌سایت‌های پرطرفدار، قسمت‌هایی از فضای خود را در اختیار افراد و سایت‌های دیگر قرار می‌دهند تا با گذاشتن یک بنر دیجیتال، مخاطبان را به سایت خود دعوت کنند. به ازای هر کلیک روی این بنرها، مبلغی از حساب سفارش‌دهنده تبلیغ کم می‌شود. بنابراین شما می‌توانید برای گرفتن ترافیک ورودی از این روش استفاده کنید و در سایت‌های پرمخاطب برای کسب و کارتان تبلیغ کنید.

انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ در آژانس‌ها

برخی از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ، به عنوان آژانس‌های ۳۶۰ درجه شناخته می‎شوند. این آژانس‌ها تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ را ارائه می‌دهند. آماده کردن استراتژی تبلیغات دیجیتال و انتخاب کانال‌ها، انجام تبلیغات و بهینه‌سازی آنها و در نهایت مشخص کردن اثربخشی تبلیغات، همه و همه به عهده یک آژانس دیجیتال مارکتینگ ۳۶۰  درجه است.

برخی دیگر از آژانس‌ها، تنها بخشی از خدمات دیجیتال مارکتینگ را ارائه می‌دهند. به طور مثال ممکن است یک آژانس تنها خدمات تصویری مثل طراحی بنر یا ساخت فیلم و موشن گرافی را ارائه دهد، یا یک آژانس دیگر تنها در زمینه ارائه خدمات کلیکی فعالیت داشته باشد.

اگر می‌خواهید تبلیغات دیجیتال خود را به یک آژانس بسپارید، حتما ابتدا وضعیت کسب و کارتان، بودجه و امکاناتتان را بررسی کنید. سپس با توجه به این محدودیت‌ها و انتظاراتی که دارید، آژانس مناسب سازمانتان را انتخاب کنید. به طور مثال ممکن است شما تصمیم داشته باشید انجام تمام خدمات دیجیتال مارکتینگ را به آژانس بسپارید، یا اینکه فقط انجام سئو را از آنها بخواهید. بنابراین شناخت نیازمندی‌های سازمان و خدماتی که هر آژانس ارائه می‌دهد می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ و زیرشاخه‌های آن آشنا شدیم. در ادامه گفتیم که آژانس‌های مختلف چطور در اجرای این خدمات به کسب و کار شما کمک می‌کنند و چگونه می‌توانید از یک آژانس برای انجام همه یا بخشی از خدمات دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات