آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ

چگونه با دیجیتال مارکتینگ مشتریان بیشتری جذب کنیم؟

در این مقاله می‌خوانید

شما با صرف زمان و هزینه زیاد، متوجه شده‌اید که مشتریان به چه کالا یا خدمتی نیاز دارند، با سختی فراوان، بهترین افراد را استخدام کرده‌اید، در تک تک مراحل دقت زیادی به خرج داده‌اید تا بتوانید بهترین محصول را تولید کنید و به دست مشتری برسانید، اما در نهایت، فروش و کسب درآمد شما چندان رضایت‌بخش نیست! البته خوشبختانه جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ کار نسبتا ساده‌ای است و شما با صرف زمان و هزینه معقول می‌توانید به سوددهی مورد نظرتان برسید.

در ادامه این مطلب، بیشتر با روش‌های جذب مشتری از طریق دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهید شد.

دیجیتال مارکتینگ چطور به حذب مشتری کمک می‌کند؟

دیجیتال مارکتینگ شاخه‌ای از مارکتینگ یا تبلیغات است و کمک می‌کند که کاربران با ویژگی‌های محصول شما آشنا شوند، نسبت به داشتن این محصول احساس نیاز کنند و در نهایت اقدام به خرید محصول کنند.

جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ هم به این معناست که از طریق تبلیغات در فضای دیجیتال، مشتری‌های جدیدی پیدا کنید یا مشتری‌های قدیمی‌تان را به خرید مجدد ترغیب کنید. احتمالا می‌دانید که تبلیغات آنلاین، به معنی استفاده از ابزارهای دیجیتالی مثل سئو، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات کلیکی و… است. اینکه دقیقا باید از کدام ابزارها و با چه استراتژی استفاده کنید، همان سوالی است که قرار است در ادامه به آن پاسخ دهیم.

روش‌های جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ

به صورت خلاصه، برای افزایش فروش و درآمد، باید ابتدا مشتریانتان را بشناسید و سپس با توجه به علاقه آنها، از ابزارهای دیجیتال استفاده کنید. توجه به زیبایی بصری، استفاده از ترندهای روز و پاسخ دادن به تمام نیازهای کاربر، مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید برای جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ انجام دهید.

شناخت پرسونا

پرسونا شخصیتی فرضی است که ما بر اساس اطلاعاتی که از مشتریان داریم آن را می‎سازیم. ساخت پرسونا به ما کمک می‌کند مشتریان کسب و کار خود را بهتر بشناسیم و بر اساس علاقه‌مندی‌های آنها در فضای دیجیتال تبلیغاتمان را انجام دهیم. قطعا وقتی بدانیم قرار است محصولاتمان را به چه افرادی بفروشیم، می‌توانیم بهتر روی آنها تاثیر بگذاریم. همچنین با شناخت پرسونا، متوجه می‌شویم که بهتر است تبلیغات خود را در چه کانال‌هایی و چه زمان‌هایی انجام دهیم.

برای شناخت پرسونا می‌توانیم از تیم فروش یا پشتیبانی کمک بگیریم، اطلاعات ابزارهای آنالیز مثل اینستاگرام یا GA4 را چک کنیم و یا حتی به صورت مستقیم از افراد سوال بپرسیم. بعد از شناخت دقیق مخاطب، نیازها و خواسته‌های او، نوبت به قدم‌های بعدی جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ می‌رسد.

مشتری‌ها از کدام مسیرها به شما می‌رسند؟

قدم بعدی این است که مسیر رسیدن مشتری به وب‌سایت یا فروشگاهتان را رصد کنید. این کار را هم می‌توانید از طریق پرسشنامه انجام دهید و هم می‌توانید از ابزارهایی مثل سرچ کنسول یا آنالیز شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید. حالا بر این اساس، بهتر می‌توانید بودجه و زمان خود را مدیریت کنید. اگر مشتری‌ها بیشتر از طریق سرچ در گوگل به فروشگاه شما رسیده‌اند، بهتر است تمرکزتان را روی سئو بگذارید. اما اگر اکثر مشتری‌ها از شبکه‌های اجتماعی شما را شناخته‌اند، بهتر است بخش اعظم بودجه و زمانتان را به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید.

ویترین فروشگاهتان را زیبا بچینید!

شاید فکر کنید این توصیه تنها برای فروشگاه‌های فیزیکی صدق می‌کند، اما حتی وقتی به دنبال جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ هستید هم باید این موضوع را رعایت کنید. ویترین شما در دنیای دیجیتال، طراحی و رابط کاربری سایت‌تان و تصاویری است که از محصولاتتان در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان منتشر می‌کنید. بنابراین بهتر است عکاسی و ساخت ویدیو (رئال یا موشن گرافی) را به افراد متخصص و حرفه‌ای بسپارید. استفاده از قالب‌های زیبا برای وب‌سایت هم یکی دیگر از تکنیک‌های جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ است.

دسترسی را ساده کنید

مهم‌ترین موضوعی که در جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ باید به یاد داشته باشید این است که فرآیند موردنیاز مخاطب برای خرید را تا حد ممکن ساده کنید. فرض کنید قصد خرید محصولی را دارید، اما برای ورود به فروشگاه باید از ۱۰۰ پله بالا بروید! چقدر احتمال دارد این فروشگاه را (با تمام مزایایی که دارد) رها کرده و به سراغ فروشگاه دیگری بروید؟

خرید اینترنتی هم به همین شکل است و اگر می‌خواهید مشتری را از دست ندهید، باید موانع سر راه او را تا حد ممکن بردارید. همچنین برای جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ باید حتما اصول طراحی را هم در توسعه وب‌سایتتان رعایت کرده باشید تا مخاطب سریع‌تر و بهتر به نتیجه برسد.

محتوا، کلید هر مشکل!

بدون شک یکی از اصلی‌ترین شاهراه‌های تبلیغات و مارکتینگ، تولید محتوا به شکل‌های مختلف است. تولید محتواهای صوتی، تصویری، متنی و…. بهترین روش برای دادن اطلاعات کافی به مخاطب و در نتیجه جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ هستند. از اصلی‌ترین سوالات مشتری‌ها این است که چرا باید محصول شما را بخریم؟ این محصول چه فایده‌ای برای ما دارد؟ چرا باید فروشگاه شما را انتخاب کنیم؟

تولید محتوای اصولی، بهترین راه برای پاسخ دادن به سوالات مشتری‌ها و ترغیب یا قانع کردن آنها برای خرید است. شما می‌توانید از انواع ویدئوهای تبلیغاتی، محتواهای توضیح محصول و سایر محتواها برای جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید و ببینید نرخ فروش شما چطور رشد می‌کند!

به‌روز باشید

در عصری زندگی می‌کنیم که هر روز تعداد بسیار زیادی محصول جدید در فضاهای آنلاین تبلیغ شده و به فروش می‌رسد. در این میان، تبلیغاتی که از محتواهای قدیمی برای فروش محصول خود استفاده کنند، شانس چندانی برای دیده شدن و افزایش فروش خود نخواهند داشت. به همین دلیل یکی از اصول جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ این است که ترندهای روز را بشناسید و از آنها استفاده کنید.

با مشتریانتان تعامل داشته باشید

وقتی صحبت از جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ می‌شود، باید بدانید که مسیر خرید مشتری یک راه صاف و مستقیم نیست، بلکه باید در طول این مسیر بارها و بارها با روش‌های مختلف او را ترغیب به خرید کنید. تعامل با مشتری کمک می‌کند که او را در این مسیر نگه دارید و اجازه ندهید به سراغ فروشگاه‌های دیگری برای خرید برود. حضور در شبکه‌های اجتماعی، ارسال خبرنامه و پیامک یا تولید محتواهای کاربردی و سرگرم کننده از جمله مهم‌ترین روش‌های تعامل با مشتری هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به سراغ موضوع جذاب جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ رفتیم. برای اینکه بتوانید با کمک دیجیتال مارکتینگ مشتریان بیشتری پیدا کنید، باید ابتدا آنها را بشناسید، سپس برای آنها محتواهای مفید و کاربردی آماده کنید، دستی به سر و روی سایت و شبکه‌های اجتماعی‌تان بکشید، فرآیندها را برای مشتری ساده کنید، از ترندها غانل نشوید و البته تعاملتان را با مشتری‌ها حفظ کنید. این موارد، اصول جذب مشتری با دیجیتال مارکتینگ هستند که رعایت آنها منجر به فروش بیشتر و سوددهی سریع‌تر شما خواهد شد.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات