آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب

در این مقاله می‌خوانید

همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب

کاربر سئو

کاربر سئو

همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب

lead یا مشتری راغب ازجمله اصطلاحات مهمی است که در عرصه تبلیغات و بازاریابی و به‌ ویژه در حوزه روابط با مشتریان کاربرد زیادی دارد. این عبارت معمولاً در رابطه با افراد و مخاطبانی مطرح می‌گردد که اولین بار به یک بیزنس مراجعه می‌کنند و به دنبال کسب اطلاعاتی درباره محصول و یا نحوه خرید و دریافت خدمات از آن هستند. به این معنی که اولین برخورد مشتریان با یک شرکت، لزوماً منجر به خرید نمی‎شود و آن‌ها اغلب با پرس‌وجو در مورد محصولات، این‌طور نشان می‌دهند که قابلیت تبدیل‌شدن به مشتری را دارند. لذا به این افراد در اصطلاح، لید، سرنخ و یا مشتری راغب گفته می‌شود و اساساً اشخاص یا سازمان‌هایی هستند که تحت تأثیر محصولات و یا خدمات شما قرارگرفته‌اند. لذا با توجه به این‌که مشتریان، مهم‌ترین عامل بقا و حیات یک مجموعه تجاری هستند؛ اصلی‌ترین هدف هر حرفه یا کسب‌وکاری، افزایش منابع درآمدزایی خود یا همان مشتریان است. از همین‌رو آشنایی با مفهوم lead یا مشتری راغب به شما در این‌باره کمک زیادی می‌کند که ما در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

تعریف لید یا مشتری راغب 

اگر‌چه در مقدمه تا حدودی به تعریف لید یا سرنخ پرداخته شد؛ اما بهتر است پیش از ارائه سایر نکات کلیدی، نگاهی دقیق‌تر به این مفهوم داشته باشیم. به‌طورکلی، لید یا مشتری راغب به فرد یا سازمانی اطلاق می‌شود که پس از کسب آشنایی اولیه در مورد برند و محصولات شما، خود را راغب و علاقه‌مند به خرید و استفاده از خدماتتان نشان می‌دهد. البته مراجعه لید به شما صرفاً به دلیل شنیدن نام برند‌تان نبوده و قطعاً آنچه موجب گردیده خود را به‌ عنوان یک سرنخ معرفی کند، اطلاعات به‌دست‌آمده از طریق یک محتوا یا تبلیغ است. به‌ این‌ ترتیب نیازی نیست که شما به‌ عنوان فروشنده، مجدداً برخی موارد را به‌ عنوان اطلاعات پایه کسب‌وکار خود به این افراد گوشزد کنید. چرا‌که lead یا مشتری راغب یک آگاهی کلی و اولیه از سرویس خدمات شما و ویژگی‌های آن در اختیار دارد.

همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب
همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب

نقش لید در بازاریابی دیجیتال

اساساً به سرنخ‌هایی که در بستر اینترنت و بازدید کاربران از وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده‌اید، بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود. این سرنخ‌ها عمدتاً از طرق مختلف و به‌ واسطه اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، تولید انواع محتوای تصویری و ویدئویی، صفحات فرود، Call To Action یا اقدام به دعوت و موارد بسیار دیگر ایجاد شده‌اند و به‌ این‌ ترتیب مسیری برای ارتباط با مخاطب فراهم می‌گردد و به این شکل می‌توانید برای تبدیل او به مشتری بالفعل، تلاش کنید. در‌واقع شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال، بر جامعه هدف خود در این فضا تمرکز نموده و پس از تحلیل نیاز‌ها و رفتار آن‌ها، استراتژی و ابزار‌های لازم جهت فروش بیشتر را به کار ببندید. در نتیجه چنین اقداماتی، مخاطبان شما در نقش لید یا سرنخ به شما مراجعه کرده و این فرصت را به شما می‌دهند که برای فروش بیشتر برنامه‌ریزی کنید.

نحوه تولید lead یا مشتری راغب

در این بخش به برخی از راهکار‌هایی که در تولید سرنخ مؤثر هستند، مروری خواهیم داشت:

۱- تولید محتوای مناسب و باکیفیت

اولین و مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای تولید لید انجام دهید، ساخت محتوای باکیفیت و جذاب است. در حال حاضر متناسب با سرویس مورد‌نظر شما برای ارائه محتوا، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید. ازجمله این روش‌ها می‌توان به تولید محتوای متنی، تیزر‌های تبلیغاتی، ساخت پادکست، اینفوگرافیک، محتوای تصویری و… اشاره کرد. بدون شک این روش تأثیرگذاری بالا و بی‌نظیری در ایجاد سرنخ دارد و درصورتی‌که محتوای شما از جذابیت و کیفیت لازم برخوردار باشد به‌ راحتی می‌توانید مشتریان بالقوه زیادی را به سمت کسب‌وکار خود بکشانید.

۲- طراحی یک سایت با امکانات خوب

امروزه یکی از راه‌های تولید lead یا مشتری راغب این است که یک وب‌سایت حرفه‌ای و جامع برای خود راه‌اندازی کنند. این کار هم‌زمان با فعالیت در رسانه‌های مجازی، تأثیر چشمگیری در فروش بیشتر و جذب مشتری دارد. پس از طراحی وب‌سایت، باید به فکر تولید و تنظیم یک محتوای هدفمند و مؤثر نیز بود. بر این اساس، خدمات و محصولاتی که احتمالاً نقش و اهمیت بیشتری در جذب مشتری راغب دارند را بولد کنید و به همراه ویژگی‌های آن‌ها و خدمات خود در سایت قرار دهید. البته دقت داشته باشید که برای موفقیت در این زمینه بایستی توجه ویژه‌ای را صرف به‌روزرسانی مرتب و مداوم محتوای سایت خود کنید و سرویس‌های خود را به همراه کلیه اطلاعات و جزئیات در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید.

۳- استفاده از تکنیک‌های سئو

پایه و اساس تمامی فعالیت‌های آنلاین، بر جستجو بنا گردیده است و در صورت طراحی یک وب‌سایت برای بیزنس خود، باید به فکر ارتقاء رتبه آن در فهرست نتایج موتور‌های جستجو نیز باشید. دستیابی به این هدف از طریق سئو امکان‌پذیر است و این راهکار در تولید lead یا مشتری راغب نیز تأثیر بسزایی دارد. سئو یا بهینه‌سازی رتبه وب‌سایت در سرچ گوگل، دربردارنده طیف وسیعی از اقدامات و تکنیک‌ها است که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانید مسیر رسیدن به موفقیت و فروش بیشتر را کوتاه‌تر کرد.

۴- بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

امکانی که امروزه به‌ واسطه وجود شبکه‌های اجتماعی در اختیار کسب‌وکار‌های مختلف قرارگرفته، بهترین فرصت برای تولید سرنخ است. به این صورت که با به اشتراک‌گذاری محتوای تولیدی خود در شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید در جهت افزایش ترافیک سایت خود و آگاهی بخشی به مشتریان، گام‌های بلند و مؤثری بردارید. در این راستا برخی روش‌ها نیز وجود دارد که با اجرای آن‌ها می‌توانید طیف وسیع‌تری از مخاطبان را با برند خود آشنا کنید و به سمت خود بکشانید. به‌ عنوان‌ مثال، تولید محتوا، برگزاری مسابقات، انجام تبلیغات، استفاده از تأثیرگذاری افراد در این فضا و مواردی از این‌ دست می‌تواند فرصتی عالی برای تولید    leadیا مشتری راغب باشد.

همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب
همه‌چیز درباره lead یا مشتری راغب

۵- برگزاری ایونت و جشنواره‌های فروش 

در کنار انرژی و توجهی که صرف فعالیت در فضای مجازی و اینترنت می‌کنید، برقراری تعامل و ارتباط مستقیم با مخاطبانتان را نیز باید در برنامه‌ریزی‌های خود بگنجانید. زیرا به همان اندازه که سرمایه‌گذاری روی جذب کاربران آنلاین نتیجه‌بخش است، ارتباط مستقیم با مشتریان نیز در جذب سرنخ‌های بیشتر، اعتمادسازی و همچنین افزایش درآمدزایی مؤثر است. به همین دلیل بهتر است در دوره‌های به خصوصی از سال یا ماه، برنامه‌های ویژه‌ای مانند برگزاری ایونت یا جشنواره‌های فروش را تدوین کنید و طی آن، محصولات و سرویس‌های خدماتی خود را مستقیماً در اختیار مشتریان قرار دهید. 

اهمیت ایجاد لید یا مشتری راغب

همان‌طور که مطلع هستید و با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم، داشتن lead یا مشتری راغب به‌منزله فروش بیشتر است که این می‌تواند هدف اصلی و نهایی هر کسب‌وکاری باشد. از این‌رو، تمامی افرادی که مدیریت یک بیزنس را برعهده دارند باید به فکر ارائه برنامه‌ای مشخص برای تولید سرنخ نیز باشند. این کار دو تأثیر مهم و حیاتی برای مدیران و صاحبان کسب‌وکار‌ها به همراه دارد که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱. رسیدن به فروش بیشتر

با توجه به اینکه امروزه رقابت برای جذب مخاطب، بیشتر و البته سخت‌تر شده است، فروشندگان محصولات و ارائه‌دهندگان خدمات بایستی به فکر راهکاری هدفمند برای جذب مخاطب باشند که ایجاد لید یا سرنخ، بهترین روش محسوب می‌شود. بر این اساس و طی گزارش‌ها و اطلاعات به‌دست‌آمده، بیش از ۵۰ درصد مشاغلی که از روش‌های تولید لید بهره می‌برند، فروش بیشتری دارند. 

۲. کسب اعتبار و شهرت

افراد و سازمان‌هایی که برنامه مشخصی برای ساخت lead یا مشتری راغب دارند از اعتبار و رشد بیشتری نیز برخوردار خواهند شد. به این صورت که با اطلاع‌رسانی در مورد برند خود و ایجاد کانال‌های ارتباطی، مسیری برای هدایت مشتریان راغب به سمت بیزنس خود باز می‌کنند که نتیجه آن فروش بیشتر است. این فرآیند، هم‌زمان باعث پیشرفت شرکت و کسب اعتبار در بازار نیز خواهد شد. بنابراین علاوه‌بر فروش بیشتر و تجربه داشتن یک بیزنس فعال و پویا، تولید لید یا سرنخ در کسب شهرت و اعتبار نیز اهمیت بسزایی دارد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما ارائه دهنده خدمات اینستاگرام مارکتینگ، خدمات دیجیتال مارکتینگ ، دیجیتال برندینگ ، طراحی هویت بصری ، خدمات طراحی سایت،خدمات سئو وبسایت  ، خدمات طراحی گرافیک و… با تیم متخصص می باشد برای شروع همکاری با بهنما از طریق راه های ارتباطی اقدام نمایید.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات