آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

test paper 1

در این مقاله می‌خوانید

آیا مگاپیکسل دوربین گوشی اهمیت زیادی دارد؟

کاربر سئو

کاربر سئو

آیا هرچقدر مگاپیکسل دوربین گوشی بالاتر باشد، کیفیت آن هم بهتر خواهد بود؟ در این صورت پس چرا آیفون و گوشی‌های گوگل پیکسل با استفاده از سنسور ۱۲ مگاپیکسلی عکس‌های بسیار زیبایی ثبت می‌کردند؟ به طور کلی مگاپیکسل دوربین اهمیت خیلی زیادی ندارد ولی در کل بی‌اهمیت هم نیست. در این ویدیو به همین موضوع می‌پردازیم.

هر عکس از میلیون‌ها پیکسل تشکیل شده و به هر ۱ میلیون پیکسل، یک مگاپیکسل گفته می‌شود. تصاویر ۴K هم در اصل به فقط ۸.۲ مگاپیکسل نیاز دارند. اما با بهره‌گیری از مگاپیکسل بیشتر، کاربران می‌توانند از زوم دیجیتالی باکیفیت‌تری بهره ببرند که این کار با کراپ کردن بخشی از تصویر صورت می‌گیرد. از سوی دیگر وقتی عکس ثبت شده مبتنی بر مگاپیکسل بسیار بالایی باشد، برای چاپ در ابعاد بیلبورد هم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

یک سنسور دوربین اندازه‌ی مشخصی دارد و از تعداد مشخصی پیکسل تشکیل شده است. وقتی که تعداد پیکسل‌های درون سنسور افزایش پیدا می‌کند، طبیعتا اندازه‌ی این سنسور‌ها کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه نور کمتری راهی این پیکسل‌ها می‌شود که در نهایت با تصویر تاریک‌تر و بی‌کیفیت‌تری روبرو می‌شویم.

همچنین در این میان باید تاکید کنیم که تمام دوربین‌های مثلا ۴۸ مگاپیکسلی، به صورت پیش‌فرض عکس‌های ۴۸ مگاپیکسلی ارائه نمی‌دهند بلکه عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی ثبت می‌کنند. این موضوع برای دوربین‌های ۱۰۸ و ۲۰۰ مگاپیکسلی هم صدق می‌کند و رزولوشن عکس‌های ثبت شده در حالت پیش‌فرض بسیار کمتر از رزولوشن سنسور است. این موضوع به دلیل استفاده از فناوری ترکیب پیکسل‌ها برمی‌گردد که به صورت نرم‌افزاری ابعاد پیکسل‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اما بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که سنسورهای بزرگ‌تر دارای رزولوشن پایین‌تر، به دلیل استفاده از پیکسل‌های فیزیکی بزرگ‌تر می‌توانند عکس‌های بسیار بهتری ثبت کنند. همچنین باید به اهمیت قدرت پردازش تصویر هم اشاره کنیم که روز‌به‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در کل بهتر است قبل از خرید گوشی، به این اعداد مربوط به مگاپیکسل دوربین توجه نکنید و در عوض نقد و بررسی‌های صورت گرفته را در نظر بگیرید تا ببینید دوربین موردنظر چه حرفی برای گفتن دارد.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات