آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

 • خانه
 • سئو
 • تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟
تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟

تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟

در این مقاله می‌خوانید
 • خانه
 • سئو
 • تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟

تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟

کاربر سئو

کاربر سئو

تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟

تأثیر ساب دامین در سئو سایت ازجمله موضوعات موردبحثی است که طی این سال‌ها مخالفان و موافقان بسیاری داشته و دلایل خاصی برای نظرات ارائه شده است. به‌طوری‌که عده‌ای موافق اثرات مثبت ساب دامین بر سئو هستند و در نقطه مقابل نیز نظرات برخی کاملاً مخالف چنین تأثیری است. به‌ هر حال این اختلاف‌نظری است که همواره وجود داشته و هر دو طرف نظر متفاوتی نسبت به ساب دامین و نوع اثرپذیری آن از سئو دارند. اما یک واقعیت کلی در این رابطه مطرح است که ساب دامین یا زیر دامنه که به‌عنوان بخشی از دامنه اصلی یک سایت شناخته می‌شود، تأثیرات زیادی بر سئوی سایت خواهد داشت که این تأثیرات با بهینه‌سازی سایت در بخش‌های مختلف قابل‌مشاهده است. به همین منظور در این مطلب قصد داریم به بررسی تأثیر ساب دامین بر سئو سایت بپردازیم.

ساب دامین چیست؟

ساب دامین، نوعی دامنه است که از دامنه اصلی مشتق شده و به‌عنوان بخشی از وب‌سایت اصلی شناخته می‌شود. مثلاً در صورتی‌ که فکر می‌کنید برای گسترش برند یا فعالیت خود، بهتر است قسمتی را به سایت خود اضافه نمایید، می‌توانید از یک ساب دامین برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید. در‌واقع شما به این وسیله قادر خواهید بود طیف وسیع‌تری از اطلاعات را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. حتی می‌توانید کاربرانی را که در حقیقت مشتریان بالقوه شما هستند را از این طریق به سایت فروشگاه خود و یا سایت اصلی هدایت نمایید. مثلاً نشانی سایت اصلی گوگل،  google.com است اما maps.google.com و earth.google.com دو زیر دامنه یا ساب دامین گوگل محسوب می‌شوند که هر یک برای موارد به‌ خصوص کارایی دارند. در‌واقع ساب دامین را می‌توان یک دامنه مجزا تلقی کرد که تنها نام آن برگرفته از وب‌سایت اصلی بوده و ازنظر ساختاری هیچ شباهتی به هم ندارند.

تفاوت‌های ساختاری دامین و ساب دامین 

پیش از آنکه به تأثیر ساب دامین در سئو سایت بپردازیم، بهتر دانستیم برای آشنایی بهتر و جلوگیری از بروز اشتباه در برخورد با مفهوم دامین و ساب دامین، برخی تفاوت‌های میان این مفاهیم را مورداشاره قرار بدهیم. در بخش قبل نیز صحبت شد که ساب دامین، دامنه‌ای برگرفته از دامنه اصلی بوده و کمترین وجه تشابه آن‌ها، اسمی است که در هردوی آن‌ها دیده می‌شود. بنابراین ساب دامین را نمی‌توان به‌ هیچ‌ عنوان دامنه اصلی دانست. چرا‌که هریک از صفحات این دو دامنه، از جنبه‌های گوناگون با یکدیگر تفاوت دارند که برخی از آن‌ها عبارتنداز:

 1. دامین، تنها یک‌بار قابل‌استفاده است اما این امکان وجود دارد که از یک دامنه، چندین و چند هزار ساب دامین ایجاد نمود. 
 2. ازنظر ساختاری نیز این دو مفهوم متمایز هستند. مثلاً ساختار دامین به‌صورت google.com  و ساب دامین این‌گونه maps.google.com است.
 3. از ساب دامین به‌عنوان صفحات فرعی در شرکت‌های مطرح استفاده می‌شود.
 4. ایجاد ساب دامین به‌صورت رایگان ولی تهیه دامین نیازمند پرداخت هزینه‌ خواهد بود.
تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟
تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟

مهم‌ترین اهداف ایجاد ساب دامین

برای درک بهتر تأثیر ساب دامین در سئو سایت، برخی از اهداف مهم ایجاد چنین دامنه‌ای را برخواهیم شمرد:

 • بهبود محتوای سایت و سازمان‌دهی آن 
 • ایجاد زمینه‌ای جهت ارائه داده‌های تخصصی و اطلاعات بیشتر در رابطه با برخی موضوعات
 • اعتبار بخشیدن به دامین توسط بهینه‌سازی
 • افزودن صفحاتی به زبان‌های دیگر
 • راه‌اندازی فروشگاه آنلاین به‌صورت جداگانه

نکته شایان‌ذکر این‌که، لزوماً تمام سایت‌ها نیازمند ایجاد ساب دامین نیستند و تنها در مواردی که محتوای آن در ارتباط با سایت اصلی باشد، می‌توان از ساب دامین بهره برد. از طرفی، باید توجه داشت که ساب دامین با ساب فولدر اشتباه گرفته نشود. زیرا ساب فولدر بخشی از سایت اصلی و ساب دامین، مشتق شده از آن است.

تأثیر ساب دامین در سئو سایت چیست؟

یکی از اهداف مهمی که وب‌سایت‌ها اقدام به ایجاد ساب دامین می‌کنند، تأثیرات مثبتی است که بر عملکرد سئو دارد. در این راستا برخی از اثرات ایجاد زیردامنه‌ها بر سئو را شرح خواهیم داد:

 1. تجربه کاربری متفاوت

با ایجاد یک ساب دامین می‌توانید تجربه متفاوت و بهتری را به کاربران وب‌سایت خود ارائه نمایید. در‌واقع این امکان به شما اجازه می‌دهد که وب‌سایت اصلی خود را گسترش دهید و موضوعات مختلف را دسته‌بندی و سازمان‌دهی کنید و این می‌تواند موجب بهبود تجربه کاربران گردد. مثلاً در شرایطی که قصد دارید به تحلیل موضوع خاصی بپردازید و نمی‌خواهید این کار در وب‌سایت اصلی شما صورت بگیرد، ایجاد ساب دامین بهترین گزینه خواهد بود. بر این اساس زیر دامنه‌هایی که محتوای آن‌ها سئوشده هستند، سازمان‌دهی بهتری دارند و کاربران بهتر می‌توانند از اطلاعات مورد‌نظرشان استفاده کنند. این بهبود تجربه کاربری اولین و مهم‌ترین تأثیر ساب دامین در سئو سایت است و باعث می‌شود که بهترین رتبه را در نتایج جستجوی گوگل به دست آورد.

اما همانطور که بهتر می‌دانید؛ یکی از شایع‌ترین مشکلات سایت که در این رابطه همواره شکایات بسیاری نیز از جانب کاربران مطرح می‌شود، اختلال در پیمایش و نمایش نادرست سایت است که استفاده از زیر دامنه موجب بهتر شدن آن می‌شود. علاوه‌بر آن، ایجاد یک ساب دامنه به‌طور اختصاصی به رتبه‌بندی بهتر برخی کیوورد‌ها نیز کمک زیادی می‌کند.

از دیگر مواردی که بیانگر تأثیر ساب دامین بر سئو است، بهبود Time On Site یا مدت‌زمان حضور کاربران در سایت است. در‌واقع وقتی کاربران به‌واسطه نتایج جستجوی گوگل وارد یک سایت می‌شوند، مدت‌زمان حضور آن‌ها ثبت می‌گردد. طولانی‌تر بودن این زمان ازنظر گوگل، نشان‌دهنده مفید و ارزشمندتر بودن محتوای وب‌سایت خواهد بود که درنتیجه بهبود سئو، به‌دست‌آمده است. بنابراین می‌توان گفت که دیگر تأثیر ساب دامین در سئو سایت با افزایش زمان حضور کاربر در سایت مشاهده می‌شود.

تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟
تأثیر ساب دامین در سئو سایت چگونه است؟
 1. ایجاد یک بازار هدف بین‌المللی

از یک ساب دامین می‌توان برای ایجاد محتوای تخصصی و هدف قراردادن یک جمعیت یا کشور خاص نیز بهره برد. به این معنی که محتوای ساب دامین خود را در سمت‌وسوی موردنظر ارائه نمود. این قابلیت به‌ویژه در مواردی که یک تجارت بین‌المللی را مدیریت می‌کنید، بسیار اثربخش بوده و به شما این امکان را می‌دهد که بازار‌های جهانی را هدف قرار دهید. به این صورت که با ایجاد ساب دامین برای یک منطقه خاص، رتبه سئوی سایت خود را در آن منطقه بهبود ببخشید.

 1. افزایش قدرت خود در بازار‌های خاص

تأثیر ساب دامین در سئو سایت از طریق استفاده از کلمات کلیدی خاص با گستردگی بیشتر نیز قابل‌مشاهده است. به این صورت می‌توانید برخی بازار‌های هدف که احتمال از دست دادن آن‌ها در سایت اصلی وجود دارد را نیز پوشش داده و مورد هدف قرار دهید. این بهترین فرصت برای کسب‌وکار‌هایی است که قصد دارند قدرت و توانایی‌های خود را در برخی از بازار‌ها افزایش دهند و ترافیک بیشتری به دست آورند. مثلاً درصورتی‌که یک سایت آموزشی تصمیم داشته باشد دوره‌های آموزشی خاصی را برگزار نماید، می‌تواند با ایجاد یک زیر دامنه مخصوص به همان موضوع، به آموزش بپردازد؛ بدون اینکه از هدف سایت اصلی منحرف گردد.

 1. بهبود اعتبار دامین سایت

اعتبار دامین یکی از فاکتور‌های مؤثر برای قرار گرفتن در رتبه‌بندی بهتر موتور‌های جستجو است و هر چه قدرت دامین به‌ واسطه این عدد یا امتیاز، بالا‌تر باشد، سایت شما در فهرست نتایج گوگل دارای رتبه‌بندی بهتر و مورد اعتماد‌تر خواهد بود. درست است که زیر دامنه‌ها، کاملاً مجزا از سایت اصلی هستند اما ایجاد آن‌ها در بهبود این رتبه‌بندی، اثرات مثبت فراوانی دارد. این در حالی است که با تأثیر ساب دامین در سئو سایت و امکان به‌کارگیری کلمات کلیدی بیشتر برای عباراتی که رتبه مناسبی در دامین اصلی ندارند نیز می‌توان رتبه‌های بالایی در این رنکینگ به دست آورد.

 1. ایجاد زیر دامنه‌های سازگار با موبایل

معمولاً گوگل، سایت‌هایی که با موبایل سازگاری دارند را برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل در اولویت قرار می‌دهد. لذا اغلب سایت‌هایی که جهت نمایش روی دسکتاپ طراحی‌شده‌اند، می‌توانند با ایجاد دامین‌های سازگار با موبایل، رتبه‌بندی خوبی در نتایج موبایلی نیز کسب نمایند که این مورد نیز، دیگر تأثیر ساب دامین در سئو سایت است.

شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما ارائه دهنده خدمات اینستاگرام مارکتینگ، خدمات دیجیتال مارکتینگ ، دیجیتال برندینگ ، طراحی هویت بصری ، خدمات طراحی سایت،خدمات سئو وبسایت  ، خدمات طراحی گرافیک و… با تیم متخصص می باشد برای شروع همکاری با بهنما از طریق راه های ارتباطی اقدام نمایید.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات