آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟ معایب اس اس ال رایگان

چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟

در این مقاله می‌خوانید

چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟

کاربر سئو

کاربر سئو

چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟ معایب اس اس ال رایگان

ssl پولی و رایگان و تأثیر آن بر اعتماد کاربران به سایت‌هایی که دارای این گواهینامه هستند، موضوعی حائز اهمیت است که مدیران سایت‌ها باید به آن توجه داشته باشند. در‌واقع امروزه داشتن گواهی ssl یک ضرورت به‌حساب می‌آید و هیچ جایگزین یا انتخاب دیگری برای آن وجود ندارد. حتی صرف‌نظر از پولی یا رایگان بودن آن، وجود SSL بر سئوی سایت نیز موثر بوده و سئوکار‌ها و وبمستر‌ها، توجه زیادی به خرید آن نشان می‌دهند. هرچند برخی مدیران، SSL رایگان را به پولی ترجیح می‌دهند و حاضر به پرداخت هزینه‌هایی از این بابت نیستند. این کار البته برای آن‌ها چندان هم بدون دردسر نبوده و نمونه رایگان ssl در مقایسه با نوع پولی آن با مشکلات و معایبی نیز همراه است. به همین دلیل در این مطلب ضمن بررسی تفاوت‌های ssl پولی و رایگان به برخی معایب استفاده از اس اس ال رایگان نیز اشاره‌ای خواهیم داشت.

 

معرفی گواهی SSL و کاربرد‌های آن

به‌طورکلی می‌توان SSL را یک گواهی یا سند امنیتی برای هر وب‌سایتی دانست که به‌ واسطه آن یک ارتباط ایمن و رمزنگاری‌شده میان سرور سایت و مرورگر، برقرار شده و انتقال داده‌ها توسط HTTPS که نوعی پروتکل امنیتی است، صورت می‌گیرد. این امر به حفاظت از داده‌ها و اطلاعات مهم، کمک زیادی می‌کند و باعث اعتماد کاربر به سایت خواهد شد. استفاده از این گواهی، از نظر گوگل نیز بسیار بااهمیت است. چرا‌که معمولاً یکی از الگوریتم‌های این موتور جستجو، تأکید بر امنیت سایت و کاربران بوده و SSL محافظ اطلاعات مهمی است که در یک سایت ثبت می‌گردند. بنابراین تهیه  sslپولی و رایگان اثرات مثبت فراوانی بر سئو رتبه‌بندی سایت در فهرست نتایج گوگل خواهد داشت.

 

اهمیت دریافت SSL برای وبسایت‌ها

آنطور که صحبت شد، امروزه داشتن گواهی SSL یک ضرورت بوده و یک گزینه انتخابی یا آپشن نیست! زیرا با نصب SSL، کلیه داده‌های حساس رمزگذاری شده و کاربر یا سرور سایت قادر خواهند بود به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. به بیان ساده‌تر، تنها SSL می‌تواند این رمز را در اختیار گیرنده اطلاعات قرار بدهد. به‌ این‌ ترتیب، افشای این اطلاعات محرمانه توسط مهاجمان و هکر‌ها، عملاً ممکن نخواهد بود. البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، نوع اس اس ال مورد استفاده برای امنیت داده‌های سایت است. به‌طوری‌که گواهی رایگان در مقایسه با نوع پولی، فاقد فاکتور‌های امنیتی لازم بوده و گواهینامه‌های رایگان دارای یک مشکل فنی و امنیتی هستند که باعث تردید در استفاده از آنها می‌شود.

چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟ معایب اس اس ال رایگان
چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟ معایب اس اس ال رایگان

 

تفاوت‌های ssl پولی و رایگان

با توجه به اینکه دو گواهینامه SSL به‌صورت رایگان یا پولی برای امنیت سایت‌ها در دسترس هستند، طبیعتاً این حق را دارید که برای انتخاب یکی از آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. البته این بدان شرط است که با علم به تفاوت‌های آنها و اطلاع از مزایا و معایب هریک، برای تهیه اس اس ال‌ مورد نظر خود، اقدام نمایید. به همین منظور در این بخش مروری بر تفاوت‌های عمده و مهم SSL رایگان و غیر رایگان خواهیم داشت:

 

 • اعتبار‌ها و مجوز‌ها 

هرکدام از گواهینامه ssl پولی و رایگان دارای مجوز‌های سازمانی به خصوصی هستند که به‌ واسطه آن‌ها مورد‌سنجش اعتبار قرار می‌گیرند. بر این اساس، اس اس ال رایگان، تنها از گزینه (DV) برای سنجش دامنه برخوردار است که این مورد نیز اغلب برای سایت‌ها و وبلاگ‌های کوچک کارایی دارد. این در حالی است که گواهی پولی دارای دو گزینه OV به‌عنوان مجوز سازمانی و EV یا فاکتور سنجش اعتبار تمدید شده است. به این معنی که SSL پولی دارای مجوز‌ها و اعتبار‌هایی بوده که وجود آن‌ها برای تمام وبسایت‌ها به‌ویژه صفحات تجاری و محافظت از داده‌های مهم مشتریان ضروری است.

 

 • مدت‌زمان اعتبار

تفاوت دیگر ssl پولی و رایگان به مدت‌زمان اعتبار و فعال بودن آن‌ها مربوط می‌شود. به این معنی که گواهی رایگان اغلب از یک تا سه ماه معتبر و قابل‌استفاده است. اما نوع غیر رایگان این SSL ها معمولاً به‌صورت یک‌ساله صادر می‌گردند. 

 

 • ایمنی و اطمینان

بی‌پرده می‌گوییم که SSL رایگان، به‌ عنوان یک گواهی دارای امنیت شناخته نمی‌شود و مانعی برای اطمینان کاربران به سایت شما محسوب می‌شود. درحالی‌که SSL پولی، از نظر ایمنی و اطمینان مورد تائید تمام سیستم‌عامل‌ها و مرورگر‌ها بوده و کاربران در امنیت کامل می‌توانند داده‌های خود را در  این‌ گونه سایت‌ها وارد کنند. 

 

 • تأثیر بر سئوی سایت

همان‌طور که اشاره شد، تأثیر این گواهی‌های امنیتی در سئوی سایت، لزوم استفاده از آنها را بیشتر می‌کند. در‌واقع ssl پولی و رایگان هر دو در این راستا مؤثر هستند، اما واقعیت انکارناپذیر این است که اس اس ال پولی در امنیت سایت و در نتیجه بهینه‌سازی رتبه سایت شما تأثیر بیشتری دارد. از طرفی به دلیل اهمیت بیشتر گوگل به گواهینامه پولی، به‌ راحتی امکان تشخیص گواهی رایگان توسط گوگل وجود دارد که این می‌تواند مستقیماً در سئو سایت شما نقش داشته باشد. از همین‌رو، توصیه می‌شود برای بهینه‌سازی رتبه سایت خود از نسخه رایگان استفاده نکنید.

 

 • ضمانت و گارانتی 

تضمین خسارات ناشی از سرقت و سوءاستفاده از اطلاعات در ssl پولی و رایگان کاملاً متفاوت از یکدیگر است. به این صورت که ssl‌های رایگان از لحاظ کیفیت و امنیت حتی پیش از اتمام مدت اعتبار آن‌ها، قابل‌اطمینان نیستند. همچنین این امکان وجود دارد که از طریق کلید عمومی PKI، سایت‌هایی با گواهی رایگان، بیشتر مورد سرقت قرار بگیرند و هیچ ضمانتی بابت حفظ اطلاعات کاربران وجود ندارد. این در حالی است که هیچ آسیب و خسارتی متوجه سایت‌های دارای گواهینامه‌های SSL پولی نمی‌شود و در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی، ضمانت‌های لازم به شما داده می‌شود.

 

 • مدیریت اس اس ال

یکی دیگر از تفاوت‌های دو گواهینامه ssl پولی و رایگان به برخورداری از پنل مدیریت مربوط می‌شود. به این معنی که در گواهینامه‌های رایگان هیچ نوع راهکاری برای مدیریت تلفیقی وجود ندارد. اما در نقطه مقابل، SSL های پولی دارای یک پلتفرم مدیریتی هستند که درو‌اقع می‌توان آن را یک رابط کاربری مناسب برای مدیریت همزمان ssl دانست. بنابراین بدیهی است که بدون پرداخت هیچ نوع هزینه‌ای نمی‌توان به این پلتفرم دسترسی داشت و در نتیجه نبود چنین پنلی، مواردی همچون ایجاد SSL های سایه، خرابی سایت و منقضی شدن گواهی قابل پیش‌بینی است.

چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟ معایب اس اس ال رایگان
چرا ssl پولی از ssl رایگان بهتر است؟ معایب اس اس ال رایگان

 

معایب و مشکلات اس اس ال رایگان

اگر‌چه استفاده از SSL رایگان همانند نوع پولی با مزایایی همراه است اما این ابداً به معنای تائید این گواهی و بی‌نقص بودن آن نیست. در‌واقع معایب گواهی‌های رایگان در مقایسه با فواید آن، بیشتر بوده و این نشان‌دهنده آن است که، رایگان بودن هر امکان یا سرویسی، بدون علت نیست و نمی‌توان انتظار کیفیت بالا و ارائه پشتیبانی‌ را داشت. بر همین اساس بهتر است از میان ssl پولی و رایگان، استفاده از گواهینامه‌های معتبر و غیر رایگان را در برنامه خود قرار دهید و از مشکلات احتمالی امکانات رایگان پیشگیری نمایید.

لذا در ادامه این بخش برخی مشکلات ssl رایگان را برخواهیم شمرد:

 

 • استفاده محدود و کوتاه‌مدت:

  همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز صحبت کردیم، دوره اعتبار گواهینامه‌های رایگان، کوتاه‌مدت بوده و مدیران وب‌سایت‌هایی که از این SSL استفاده می‌کنند، بایستی مرتباً به فکر تمدید گواهی امنیتی سایت خود باشند. 

 

 • فاقد خدمات پشتیبانی:

  دسترسی رایگان به این نوع ssl موجب گردیده است که کاربران از کلیه خدمات فنی و پشتیبانی لازم محروم باشند.

 

 • ابهام در سطح ایمنی و اعتماد:

  از آنجایی‌ که گواهینامه‌های SSL رایگان به‌صورت منبع باز ایجاد می‌شوند، هیچ اطمینانی از بابت رمزگذاری و حفاظت از اطلاعات کاربران وجود ندارد.

 

 • فاقد ضمانت:

  SSL رایگان برخلاف نوع پولی، فاقد هرگونه ضمانت و گارانتی است.

 

 • سئو سایت:

  برخلاف آنچه گفته می‌شود که ssl پولی و رایگان در بهبود رتبه سایت نقش دارند، اما تنها گواهی پولی از چنین قابلیتی برخوردار بوده و با تأثیر بر سئوی سایت، باعث ارتقاء رتبه سایت در گوگل می‌شود.

 

 • نماد دوستاره:

  دریافت نماد دوستاره توسط گواهینامه SSL رایگان، امکان‌پذیر نبوده و این در حالی است که به‌واسطه SSL پولی می‌توان این نماد را برای سایت خود دریافت کرد.

 

شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما ارائه دهنده خدمات اینستاگرام مارکتینگ، خدمات دیجیتال مارکتینگ ، دیجیتال برندینگ ، طراحی هویت بصری ، خدمات طراحی سایت،خدمات سئو وبسایت  ، خدمات طراحی گرافیک و… با تیم متخصص می باشد برای شروع همکاری با بهنما از طریق راه های ارتباطی اقدام نمایید.

 

 

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات