آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

 • خانه
 • سئو
 • چگونه محتوا سئو شده بنویسیم + ویژگی‌های آن
محتوا سئو شده
در این مقاله می‌خوانید
 • خانه
 • سئو
 • چگونه محتوا سئو شده بنویسیم + ویژگی‌های آن

چگونه محتوا سئو شده بنویسیم + ویژگی‌های آن

کاربر سئو

کاربر سئو

محتوا سئو شده

چگونه محتوا سئو شده بنویسیم و چه اصول و تکنیک‌هایی برای نوشتن مطالب بهینه و افزایش بازدید ضروری هستند؟ این موضوع امروزه در بحث افزایش ترافیک سایت و فعالیت در حوزه تجارت آنلاین، فوق‌العاده با اهمیت است و بایستی مهارت‌های خود را در این زمینه بالا برد. سئوی محتوا از بخش‌های بسیار مهم سئوی داخلی است و با رعایت مجموعه‌ای از نکات در نگارش محتوا می‌توان شرایط و پتانسیل‌های لازم برای رسیدن به رتبه بالا در موتور جستجو را کسب نمود. به این معنی که هر مقدار که قواعد سئو در مطالب شما بیشتر رعایت شده باشند، امتیاز این محتوا برای قرار گرفتن در صفحه نخست موتور‌های جستجو نیز بالا‌تر خواهد بود. البته در کنار آشنایی با مفاهیم سئو، عوامل دیگری نیز برای اثبات شایستگی محتوا جهت ایستادن در رنک بالا‌تر مؤثر هستند که به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله یاد می‌گیریم که چگونه محتوا سئو شده بنویسیم و همچنین برای آشنایی بیشتر مخاطبان، مروری هم بر ویژگی‌های مهم آن خواهیم داشت.

 

محتوای سئو شده چیست؟

به محتوایی که مطابق با اصول سئو درج شده باشد، محتوای سئو شده می‌گویند. در‌واقع اصلی‌ترین هدف بهینه‌سازی و رعایت اصول سئو در نگارش محتوا، دیده شدن در موتور‌های جستجو است. به این صورت‌که، موتور‌های جستجو با درک موضوع محتوا‌ها، آن‌ها را براساس عبارات کلیدی مختلف دسته‌بندی می‌کنند که در صورت جستجو توسط کاربران، مقالات مورد‌نظر به‌ راحتی برای آن‌ها نمایش داده می‌شود. البته صرفاً استفاده بی‌هدف از کلمات کلیدی تأثیری در بهبود رتبه محتوا در موتور‌های جستجو ندارد و حتی می‌تواند برخورد‌های سخت‌گیرانه گوگل مانند حذف صفحه مورد‌نظر را نیز به دنبال داشته باشد.

 

تولید محتوای سئو شده چه اهمیتی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، محتوا‌های سئو شده به بهترین نحو نوشته می‌شوند که نتیجه آن بهبود جایگاه وب‌سایت و افزایش مشتریان است. بنابراین باید در ابتدا یاد بگیریم که چگونه محتوا سئو شده بنویسیم به‌طوری‌که قواعد سئو و برقراری تعادل میان کلمات کلیدی با محتوا و موضوع نیز رعایت شده باشند. نکته حائز توجه این‌که ارزش و اهمیت یک محتوای بهینه‌شده به میزان ترافیک ارگانیک جذب‌شده و نرخ تبدیل کاربر به مشتری است. بنابراین در صورتی‌که یک محتوا به‌رغم برخورداری از ارزش نوشتاری بالا، توفیقی در جذب کاربران نداشته باشد، عملاً سودی برای شما و کسب‌وکار‌تان نخواهد داشت. در‌واقع شما باید محتوای خود را به‌ منظور بالا بردن نرخ تبدیل و ارتقاء رتبه در موتور‌های جستجو بهینه‌سازی کنید. این دو هدف در صورتی‌که به‌ صورت متوازن مورد‌توجه قرار بگیرند، به یک اندازه در موفقیت سایت نقش دارند. به‌طوری‌که اگر رنکینگ یک محتوا بالا باشد اما نرخ کلیک کاربر روی لینک سایت مطلوب نباشد، بیانگر آن است که راه را اشتباه آمده‌اید.

محتوا سئو شده

چگونه محتوا سئو شده بنویسیم ؟

در این بخش نکاتی را به شما آموزش خواهیم داد که به شما یاد می‌دهد چطور یک محتوای سئو شده و مؤثر بنویسید:

 1. تولید محتوا متناسب با ماهیت سایت و مخاطبان

با توجه به اینکه هر کسب‌وکار دارای ماهیت و بازدیدکنندگان منحصربه‌فردی است ، بایستی اطلاعات کامل و دقیقی از آن‌ها به دست آورد و سپس برای تولید محتوا اقدام نمود. در این صورت ، محتوای شما معنا پیدا می‌کند و مخاطبان نیز تمایل بیشتری به بازدید از سایت نشان می‌دهند. مثلاً لحن و نوع مطالب شما باید کاملاً با سن ، سلایق ، اهداف و یا گرایش افرادی که مخاطب سایت شما هستند در تناسب باشد. اگر‌چه این پروسه کمی وقت‌گیر به نظر می‌رسد اما ارزش تحقیق و بررسی را دارد و باعث می‌شود نتایج آن خیلی زود در سایت و کسب‌وکار‌تان نمود پیدا کند.

 1. تهیه فهرست کلمات کلیدی مرتبط و پربازدید

برای بهینه‌سازی محتوا‌های خود و اینکه چگونه محتوا سئو شده بنویسیم بهتر است فهرستی از کلیدواژه‌های پربازدید را برای خود فراهم نموده و از طریق آن‌ها طیف وسیعی از مخاطبان را به سایت خود هدایت کنید. در‌ واقع مردم با جستجوی این عبارات در پی مقالاتی هستند که به کسب‌وکار شما مربوط است. آن‌ها با مشاهده عنوان محتوای شما در نتایج جستجو، برای ورود به سایتتان تصمیم‌گیری می‌کنند. از همین‌رو بایستی به این بخش نیز توجه ویژه‌ای نشان داده و عناوین توصیفی و جذب‌کننده را برای مطالب خود به کار ببرید. علاوه‌بر عبارات جذاب، استفاده از کلیدواژه اصلی در عنوان نیز ضروری است. با دقت به این موارد، مطمئن باشید که کاربران علاقه بیشتری برای ورود به سایت شما نشان می‌دهند.

 1. نگارش پیوسته و منسجم محتوا

در این مرحله از آموزش نوشتن محتوای سئو شده ، مهارت نویسنده حرف نخست را می‌زند. برای نگارش محتوایی باارزش و جذاب، برخورداری از توانایی نویسندگی و حفظ انسجام برای انتقال درست مفاهیم ، بسیار بااهمیت بوده و آشنایی با تکنیک‌های نویسندگی و تمرین‌های زیاد نیز برای محتوانویس، ضروری است.

 1. جایگذاری صحیح کلیدواژه‌ها در متن

نکته مهم بعدی برای آموزش درج مقاله و اینکه چگونه محتوا سئو شده بنویسیم به نحوه پیاده‌سازی کلمات کلیدی مربوط می‌شود. اگر‌چه این کار برای نویسندگان مبتدی، کمی دشوار است ، اما محتوانویس‌های حرفه‌ای در حین نوشتن مقاله به‌خوبی می‌دانند عبارات کلیدی را در چه قسمت‌هایی از متن بگنجانند. در این راستا، هماهنگی میان محتوا و تعداد یا محل جایگذاری کلیدواژه‌ها بسیار ضروری است و از دستورالعمل‌های مورد تأکید گوگل به‌حساب می‌آید.

 1. بهینه‌سازی ساختار و بدنه محتوا

رعایت برخی نکات برای بهینه‌سازی ساختار محتوا نیز اهمیت زیادی دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • بهتر است در ابتدای متن و عنوان مقاله و همچنین در یکی از هدینگ‌ها از کلمه کلیدی اصلی شود.
 • عبارت کلیدی را در تمام تگ‌ها به کار نبرید.
 • به ارتباط معنایی میان انکر تکست‌ها با صفحه مقصد توجه داشته باشید.
 • از تناسب لحن نوشتاری خود با مخاطبانتان مطمئن باشید.
 • کلمات کلیدی را در توضیحات متا حتماً به کار ببرید.
 1. کاربرد درست و به‌اندازه کلمات کلیدی

در ادامه این مبحث که چگونه محتوا سئو شده بنویسیم به مورد مهم دیگری می‌رسیم که توجه به آن برای نوشتن یک محتوای باکیفیت الزامی است. این مورد استفاده درست و به‌جا از عبارات کلیدی اصلی است به‌گونه‌ای که در تمام طول متن به شکل مناسب پخش شده باشند. البته زیاد در این‌باره وسواس به خرج ندهید و همین‌که از کلمه کلیدی خود را در بخش‌های مهمی مانند عنوان، پاراگراف اول، آخر و بخش‌های مرتبط با موضوع مقاله به کار ببرید، کافی است. همچنین نباید تراکم این عبارات در برخی پاراگراف‌ها زیاد و در ادامه کم باشد.

علاوه‌بر آن، کاربرد بیش‌ازاندازه کلیدواژه‌ها نیز از کیفیت محتوای شما کاسته و باعث افزایش نرخ پرش یا Buonce Rate می‌شود. به این صورت که با توجه به خوانایی و ارزش کم این مطالب ، کاربران تمایلی به خواندن آن‌ها نشان نمی‌دهند و گوگل هم با بررسی رفتار مخاطبان و مشاهده میزان نرخ پرش، رتبه سایت شما را کاهش داده و جریمه‌هایی را برای این صفحات در نظر می‌گیرد.

 1. نوشتن محتوایی باارزش و هدفمند

در مقاله پیش‌رو با عنوان چگونه محتوا سئو شده بنویسیم این نکته می‌تواند مهم‌ترین مورد باشد. شما باید در میان انواع مطالب بی‌ارزش و فاقد بار آموزشی موجود در اینترنت، محتوایی ارائه نمایید که شایسته ایستادن در بالا‌ترین جایگاه موتور‌های جستجو باشند. مثلاً سعی کنید از عبارات کلیدی ارزشمندی که به‌صورت سؤال جستجو می‌شوند، موضوعی را برای تولید محتوا انتخاب کنید که در حیطه تخصص شما قرار دارد. این عبارات در‌واقع پرسش اکثر کاربران است و شما با پاسخ به آن‌ها از طریق ارائه مطالب باکیفیت، می‌توانید مخاطبان بیشتری را به سایت خود جذب کنید.

بنابراین درصورتی‌که هدف شما از ارائه محتوایی سئو شده، انتقال دانش و تخصص خود به مخاطبانتان است، می‌توانید مطمئن باشید که محتوای تولیدی شما بهینه‌شده است. مثلاً در مطالب خود می‌توانید برخی نکات یا راهکار‌هایی که کاربران به دنبال یادگیری آن هستند را یادآور شوید. به این صورت مخاطبانتان متوجه می‌شوند که برخلاف سایر مطالب و موضوعات بی‌ربط، محتوای شما ارزش مطالعه دارد.

احتمالاً اکنون به‌خوبی می‌دانید که باید چگونه محتوا سئو شده بنویسیم و چه اصولی را رعایت کنیم. ولی این تمام ماجرا نیست و بایستی برای تسلط و استفاده به‌جا از نکات فوق‌الذکر تمرین کرده و تجربه خود را در این زمینه بیشتر کنید.

 

محتوای سئو شده چه ویژگی‌هایی دارد؟

با توجه به مواردی که تاکنون برشمردیم و قواعدی که فراگرفتید، اکنون می‌توانید یک محتوای حرفه‌ای و سئو شده برای مخاطبان خود تهیه نمایید. اما شاید این سؤال برای شما مطرح گردد که یک مقاله بهینه و طبق اصول سئو چه ویژگی‌هایی دارد؟ اگر‌چه پاسخ به این سؤال گسترده‌تر از آن است که با چند خط توضیح بتوان به آن جواب داد و برای دانستن آن، باید نظرات و مباحث مختلفی را بررسی کرد. اما تمامی متخصصین حوزه دیجیتال و سئوکار‌ها، بر این عقیده هستند که رعایت اصول اخلاقی در تولید محتوا یک ویژگی یا شرط اساسی برای جذب ترافیک و مخاطب به شمار می‌رود. این اصول در‌واقع توجه به تمام نکاتی است که در رتبه‌بندی محتوا تأثیرگذار هستند. مواردی مانند کیفیت محتوا و ارائه مطالبی هدفمند و باارزش، اصلی‌ترین شاخصه‌های یک محتوای سئو شده هستند.

از همین‌رو در پایان این مقاله با عنوان چگونه محتوا سئو شده بنویسیم به ویژگی‌های مهمی اشاره خواهیم کرد که اکثراً به‌عنوان اصول اولیه بهینه‌سازی مقالات شناخته می‌شوند و رعایت آن‌ها شرط اصلی برای جذب مخاطب و موفقیت یک کسب‌وکار به‌حساب می‌آیند.

این موارد عبارتند از:

 • رعایت تراکم کلمه کلیدی در محتوا
 • توجه به چگالی کلمات کلیدی
 • به‌کارگیری هدینگ‌های مناسب
 • انتخاب مناسب کلیدواژه‌های فرعی
 • حجم مناسب محتوا (ازنظر تعداد کلمه)
 • به‌کارگیری لینک‌های داخلی و خارجی در محتوا
 • مناسب بودن حجم پاراگراف‌ها
 • توجه به جملات و حجم آن‌ها
 • انتخاب مناسب سر تیتر‌ها
 • استفاده از تصاویر مرتبط و مناسب
 • استفاده از Alt برای تصاویر

خدمات  شرکت بهنما شامل دیجیتال برندینگ، طراحی هویت بصری، طراحی وب سایت، فروشگاه اینترنتی و وب اپلیکیشن،خدمات شبکه های اجتماعی،خدمات سئو وبسایت ،استودیو گرافیک ،اینستاگرام مارکتینگ ،  خدمات برگزاری کمپین تبلیغاتی آنلاین و… می باشند.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات