آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

تفاوت sem با seo چیست؟

تفاوت sem با seo چیست؟

در این مقاله می‌خوانید

آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

ما موفقیت دیجیتالی را برای شما به ارمغان می آوریم

آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

ما موفقیت دیجیتالی را برای شما به ارمغان می آوریم

شرکت بازاریابی دیجیتال
ترند الان

ترندهای ۲۰۲۴ دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی صفحه محصول سایت فروشگاهی

راهنمای جامع برای طراحی وب سایت با محوریت مشتری

وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ

وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تفاوت sem با seo چیست؟

تفاوت sem با seo چیست؟

کاربر سئو
کاربر سئو
فهرست مطالب

SEM و SEO دو عبارتی هستند که در حوزه فروش و کسب‌وکارهای آنلاین اهمیت زیادی دارند و در بسیاری موارد نیز به‌جای یکدیگر به‌کاربرده می‌شوند. در‌واقع تصور اشتباهی که از این مفاهیم در ذهن کاربران شکل‌گرفته است، باعث گیج شدن آنها می‌شود. اساساً هریک از این عبارات برگرفته یا مخففی از یک مفهوم هستند که تعریف نوع عملکرد آن‌ها نیز هست. مثلاً سئو مخفف Search Engine Optimization و سم ازSearch Engine Marketing برداشته‌شده که هردوی آن‌ها از تاکتیک‌های مهم کسب‌وکارهای اینترنتی محسوب می‌شوند. به این صورت که sem، فرآیند بازاریابی در موتورهای جستجو و  seoبه مجموعه اقداماتی در راستای بهینه‌سازی رتبه سایت در موتور جستجو اشاره دارد. بنابراین اگر بتوانید تعریف و کارکرد دو فرآیند بهینه‌سازی موتورهای جستجو و بازاریابی موتورهای جستجو را به‌خوبی فرابگیرید، تشخیص تفاوت‌ها و تمایزهای آن‌ها کار پیچیده‌ای نیست و به‌ راحتی می‌توانید از هریک از این عبارات در جای درست خود استفاده کنید.

از همین‌رو و برای کمک به درک بهتر شما، در ادامه ضمن ارائه تعاریف این دو مفهوم به بررسی تفاوت‌   sem و  seoخواهیم پرداخت.

سئو چیست؟

فرآیند بهینه‌سازی وب‌سایت باهدف دریافت ترافیک ارگانیک توسط موتورهای جستجو، سئو نام دارد. درحقیقت از این طریق برای رسیدن به رتبه و جایگاه مطلوب در فهرست نتایج جستجوی کاربران، تلاش و برنامه‌ریزی می‌شود. بر این اساس، وب‌سایتی که توسط دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط گوگل بهینه شود، شانس بیشتری برای قرارگرفتن در دسترس کاربران خواهد داشت.  البته این فرآیند به‌ سادگی تعریفی که ارائه کردیم، نیست و دربردارنده اقدامات متنوع در بستر وب و حتی خارج از آن است. بنابراین برای دستیابی به موفقیت و درآمد دلخواه از طریق SEO، پارامتر‌های زیادی باید به‌طور تخصصی موردتوجه قرارگرفته و بهینه شوند. مثلاً انتخاب بهترین کلمات کلیدی، بهبود سرعت لود صفحات سایت، تولید محتوای یونیک و باکیفیت، قالب جذاب و حتی نحوه پشتیبانی و رفتار با کاربران از آن جمله هستند.

انواع دسته‌بندی سئو

برای اطلاع دقیق‌تر از تفاوت میان sem و seo بهتر دیدیم که جزئیات بیشتری از سئو و نحوه دسته‌بندی‌های آن نیز ارائه نماییم. به‌ این‌ ترتیب می‌توان فرآیند سئو را شامل موارد زیر دانست:

۱- سئو داخلی یا On-page: سئوی داخلی شامل بهینه‌سازی کلیه مواردی است که در درون یک سایت قرار دارند. به‌طوری‌که با انجام آن‌ها، ضمن رعایت اصول و قواعد تعیین‌شده توسط گوگل، رضایت کاربران نیز جلب خواهد شد. از جمله استراتژی‌های سئوی داخلی می‌توان به بررسی و شناسایی بهترین کلمات کلیدی، ارائه محتوای مفید و کاربردی و همچنین انتخاب تصاویری بهینه و باکیفیت اشاره کرد.

۲- سئو خارجی یا Of-fpage: در این دسته‌بندی، کلیه تلاش‌ها در راستای بهره‌گیری از عوامل خارج سایت باهدف بهینه‌سازی صفحات صورت می‌گیرد. مثلاً لینک‌سازی‌، فعالیت در سوشال مدیا، فعالیت‌های تبلیغاتی و… زیرمجموعه‌ای از اقدامات سئوی خارجی به‌ حساب می‌آیند.

۳- سئو تکنیکال Technical: در این نوع سئو، عناصری از سایت، مورد هدف و بهینه‌سازی می‌شوند که با ساختار فنی آن در ارتباط هستند. مثلاً ارائه راهکار‌هایی باهدف افزایش امنیت سایت، ارتقاء سرعت سایت، موبایل فرندلی و یا هر نوع اقدامی که منجر به ایجاد یک تجربه کاربری عالی برای مخاطبان می‌گردد به‌ عنوان سئوی تکنیکال شناخته می‌شوند.

تفاوت sem با seo چیست؟

سم (sem) چیست؟

سم نیز همانند سئو یکی از تکنیک‌های افزایش ترافیک و فروش در بستر وب به شمار می‌آید. اما تفاوت اصلی استراتژی sem با seo در پولی بودن آن است. همان‌طور که می‌دانید روش‌ها و پلتفرم‌های گوناگونی برای بازاریابی آنلاین وجود دارند که از آن طریق می‌توان به بهترین نتایج در موتورهای جستجو دست پیدا کرد. درواقع تفاوت این تکنیک با سئو در تلاشی است که برای کسب رتبه و جذب ترافیک صرف می‌شود. به‌طوری‌که با پرداخت مبالغ مشخصی می‌توان وب‌سایت خود را توسط ابزار‌ها و پلتفرم‌های مختلف در دسترس کاربران قرار داد.

از آن میان Google Ads یکی از بهترین پلتفرم‌های تبلیغات اینترنتی است که آمار استفاده از آن در مقایسه با فیس‌بوک دو برابر است. البته پیش از اقدام برای استفاده از هر پلتفرم و یا ایجاد هر کمپینی، شما می‌بایست کلیدواژه‌های سودآور و عبارات مرتبط با فعالیت یا محصول خود را شناسایی کنید. در ادامه و به‌ محض جستجوی این کلمات توسط کاربران، صفحه شما در لیست نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شود. به‌ این‌ ترتیب در ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغ شما می‌کنند، ملزم به پرداخت هزینه‌های خاصی خواهید بود.

بنابراین sem به شما و کسب‌وکارتان این فرصت را می‌دهد که در میان رقبا و انبوهی از کسب‌وکارهای مشابه، دیده شوید. چراکه از این طریق جستجوگرانی که در پی خرید آنلاین یک محصول هستند، به‌ راحتی قادر به یافتن محصولات و کسب‌وکار شما در موتورهای جستجو خواهند بود.

استفاده از سم (sem) چه مزایایی دارد؟

اصلی‌ترین مزیت SEM، انعطاف‌پذیری بالای آن است. به‌طوری‌که هر کسب‌وکاری که در فضای آنلاین فعالیت می‌کند متناسب با نیاز خود قادر به استفاده از استراتژی این تکنیک و مزایای آن خواهد بود. مثلاً بیزنس‌های نوپا برای پیشرفت و تداوم در بازار رقابت، بیشتر روی تبلیغات کلیکی متمرکز هستند. اما مشاغلی که سابقه بیشتری دارند تلاش خود را صرف بهبود نرخ تبدیل کاربران به مشتری می‌کنند. علاوه بر آن، سرمایه‌گذاری بر روی سم در مقایسه با روش‌های سنتی بازاریابی، به‌صرفه‌تر‌ بوده و استراتژی‌های آن کاربردی‌تر هستند. این در حالی است که بررسی نتایج و پیگیری درصد موفقیت از طریق سم نیز ساده و راحت است و شرکت‌هایی که حاضر به پرداخت چنین هزینه‌ای بابت تبلیغات کسب‌وکار خود نیستند، تجربه‌های ناخوشایندی از کاهش فروش و درآمد خود در فضای اینترنت دارند.

تفاوت sem با seo چیست؟

تفاوت sem با seo چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که اصلی‌ترین تفاوت سم و سئو به نحوه عملکرد آن‌ها برای نمایش یک سایت در موتورهای جستجو مربوط است. اما برای اطلاع دقیق‌تر در ادامه به سایر تفاوت‌های این دو تکنیک دیجیتال مارکتینگ مروری خواهیم داشت:

  • گستردگی سم از سئو بیشتر است.

بهره‌گیری از سئو و مزایای آن تنها مستلزم دسترسی به یک سیستم و اینترنت است. اما گستردگی و تخصص سم برای بازاریابی در موتورهای جستجو بسیار فراتر بوده و استفاده از تجربیات افراد حرفه‌ای در این راستا ضروری است. البته این مورد برای سئو و کسب بهترین نتایج نیز فوق‌العاده با اهمیت است.

  • سرعت تأثیر و مشاهده نتایج سم بالا‌تر است.

کسب بهترین نتایج از طریق سئو نیازمند صبر و گذشت زمان است، ولی با استفاده از تکنیک SEM به‌راحتی و خیلی زود می‌توانید به نتایج دلخواه دست یابید.

  • باگذشت زمان ارزش سئو نسبت به سم بیشتر می‌شود.

اگر‌‌چه سرعت دستیابی به نتایج سم بالا‌تر از سئو است اما این به معنای ارزش بالا‌تر این تکنیک نیست. به عبارتی، سم زمانی ارزشمند و مفید خواهد بود که هزینه‌های لازم برای تبلیغات مورد‌نیاز خود را پرداخت کرده باشید. اما تکنیک‌های سئو به‌ مرور زمان نتایج بهتر و ماندگار‌تری را به‌جا می‌گذارند.

  • ترافیک سئو رایگان ولی سم پولی است.

در پاراگراف‌های قبل نیز به این موضوع اشاره کردیم که بابت هر کلیکی که کاربران روی تبلیغات شما می‌کنند، موظف به پرداخت هزینه خواهید بود. این در حالی است که استراتژی‌های سئو بدون صرف هیچ نوع هزینه‌ای، ترافیک ارگانیک را به سایت شما هدایت می‌کنند. البته این به معنای بی هزینه بودن سئو و فرآیند‌های آن نیست اما درنهایت هزینه‌های بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو بسیار پایین‌تر از sem هستند.

  • سئو برخلاف سم ازنظر مخاطب نامحدود است.

به‌طورکلی دو استراتژی سم و سئو در راستای جذب مخاطب و افزایش ترافیک سایت صورت می‌گیرند. اما یک تفاوت شاخص دیگر در این میان وجود دارد و آن مربوط می‌شود به میزان کاربرانی که از طریق هریک از این دو تکنیک به سایت شما هدایت می‌گردند. در‌واقع سرمایه‌گذاری روی سم به جذب مخاطبان محدود و مشخصی، منجر خواهد شد. بر این اساس بایستی شناخت دقیقی از مخاطبین هدف خود داشته باشید. زیرا بهتر می‌توانید برای انجام درست و به‌ موقع تبلیغات خود برنامه‌ریزی کنید. اما برخلاف sem در سئو، محدودیتی برای ورود مخاطبان شما به سایت وجود ندارد و این یک امتیاز مهم و ارزشمند برای بازاریابی در موتورهای جستجو به شمار می‌رود.

خدمات  شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما شامل دیجیتال برندینگ، طراحی هویت بصری، طراحی وب سایت، فروشگاه اینترنتی و وب اپلیکیشن،خدمات شبکه های اجتماعی،خدمات سئو وبسایت ،استودیو گرافیک ،اینستاگرام مارکتینگ ،  خدمات برگزاری کمپین تبلیغاتی آنلاین و… می باشند.

 
ترند الان
ترندهای ۲۰۲۴ دیجیتال مارکتینگ
بهینه سازی صفحه محصول سایت فروشگاهی
راهنمای جامع برای طراحی وب سایت با محوریت مشتری
وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ
وظایف آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه بهنما از جدیدترین اخبار، اطلاعیه ها، تخفیف ها، محتوای آموزشی و نوشته های اعضا بهنما مطلع شوید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه بهنما از جدیدترین اخبار، اطلاعیه ها، تخفیف ها، محتوای آموزشی و نوشته های اعضا بهنما مطلع شوید

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات