آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

 • خانه
 • سئو
 • اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

در این مقاله می‌خوانید
 • خانه
 • سئو
 • اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

کاربر سئو

کاربر سئو

اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ به‌ عنوان یکی از روش‌های تخصصی بازاریابی با مزایایی که برای کسب‌وکار‌های کوچک به همراه دارد، مشخص می‌شود. در این روش به‌جای تمرکز بر یک جامعه بسیار بزرگ، تنها بخش خاص و کوچکی از جامعه برای بازاریابی و فروش مورد‌توجه قرار می‌گیرد. در‌واقع از این طریق می‌توان با کمترین هزینه، محصول یا خدمت خود را به مردم معرفی نمود و این می‌تواند شانس بقا و تداوم کسب‌وکار‌های نوپا و آنلاین را بیشتر کند. به این صورت که گوشه‌هایی از بازار که رقبا کمتر به آن توجه دارند را از آن خود کنید و برای ورود به بازار و ارائه سرویس‌های خدماتی خود برنامه‌ریزی داشته باشید. اگر‌چه این‌طور به نظر می‌رسد که سود حاصل از این روش چندان چشمگیر نیست؛ ولی با تصاحب کل بازار می‌توانید سود بیشتری به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لزوم استفاده از نیچ مارکتینگ برای کسب‌وکار‌های مختلف، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تعریف بازاریابی گوشه‌ای یا نیچ مارکتینگ 

نیچ مارکتینگ که با عنوان بازاریابی گوشه‌ای نیز شناخته می‌شود؛ یک تکنیک فوق‌العاده بازاریابی و فروش است که با استفاده از آن می‌توان به‌ سرعت خود را از سایر رقبا متمایز نمود. در لغت نیچ به مکان یا موقعیتی متفاوت اشاره دارد که آن را مناسب افراد خاصی می‌کند. لذا با به‌کارگیری این مفهوم به‌ عنوان یک استراتژی در مارکتینگ، کمک بزرگی به تجارت‌های کوچک به‌ ویژه کسب‌وکار‌های فعال در حوزه آنلاین می‌شود. به این صورت که با استفاده از آن رفع نیاز‌های بخشی مخاطبان در بازار، هدف قرار می‌گیرد که نتیجه آن رسیدن به درآمد پایدار و سود‌دهی قابل‌‌توجه در طولانی‌ مدت است. مثلاً در صورت فعالیت در عرصه تولید پوشاک، می‌توانید روی تولید لباس‌ ورزشی کودکان نیز تمرکز داشته باشید که این به‌ عنوان بازاریابی گوشه‌ای یا نیچ مارکتینگ شناخته می‌شود. 

اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

به‌طورکلی استراتژی نیچ مارکتینگ باعث تمرکز بر یک محصول یا سرویس خاص برای یک قشر مشخص می‌شود. در‌واقع باتوجه به تنوع اقلام و خدمات موجود در بازار و همچنین مخاطبان گسترده، قطعاً پاسخگویی به نیاز‌های تمام مشتریان عملاً امکان‌پذیر نبوده و بایستی با ریزشدن و ارائه سرویس‌های تخصصی، تنها در یک حوزه و بخش خاصی از بازار به ارائه خدمات پرداخت. به‌ این‌ ترتیب در میان انبوه رقبا به‌ راحتی قابل‌تشخیص خواهید بود. 

بر این اساس می‌توان برخی دلایل اهمیت کاربرد نیچ مارکتینگ را شامل موارد زیر دانست:

 1. صرفه‌جویی در هزینه‌های بازاریابی
 2. رقابت در عرصه‌ای محدود‌تر
 3. نرخ سود بالا‌تر
 4. کسب اعتماد و اعتبار بیشتر
 5. عملکرد بهینه در بازاریابی
اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار
اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

معرفی انواع نیچ مارکتینگ

در بخش قبل به اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ و نتایجی که این شیوه بازاریابی برای یک کسب‌وکار به همراه دارد، اشاره‌ای داشتیم. اما برای دستیابی اهداف فوق، انواع و روش‌های متنوعی وجود دارد که برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

۱. قیمت محصولات

یکی از روش‌های استفاده از نیچ مارکتینگ، تمرکز روی قیمت محصولات است. به این معنی که بسته به درآمد افراد برای تولید و فروش اقلامی خاص برنامه‌ریزی می‌شود. این شیوه بازاریابی برای ارائه تولیداتی باقیمت‌های پایین و متناسب با درآمد عموم مردم، کاربردی و مناسب است.

۲. جنسیت و سن افراد

در این روش به‌ راحتی می‌توان اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ را مشاهده کرد. چرا‌که با بازدهی خوبی همراه بوده و به‌ جای تولید محصولات متنوع برای اقشار مختلف جامعه، تنها بخش خاصی از مخاطبان و نیاز‌های آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. 

۳‌. منطقه یا شهر خاص

نوع دیگر نیچ مارکتینگ به موقعیت جغرافیایی و انتخاب یک شهر یا منطقه خاص مربوط می‌شود. به‌ این‌ ترتیب نیازی نیست که برای ارائه خدمات یا محصولات خود، کل کشور یا استان را نیز در نظر بگیرید. از همین‌رو می‌توان متناسب با نیاز همان منطقه، اقدام به تولید و فروش برخی اقلام و یا ارائه سرویس‌ها نمود.

نحوه استفاده از نیچ مارکتینگ 

برای موفقیت در تجارت خود و در صورتی‌که قصد دارید از بازاریابی گوشه‌ای استفاده کنید، وجود یک نقشه راه یا استراتژی مورد‌نیاز است. به همین دلیل و برای درک بیشتر اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در این بخش مروری بر مراحل و استراتژی‌های این تکنیک بازاریابی خواهیم داشت:

۱ـ شناسایی نقاط ضعف و قوت خود 

در ابتدا باید بدانید که کدام قابلیت‌ها، شما و تجارتتان را از رقبا متمایز ساخته است و چه اموری را به شکل بهینه‌ای انجام می‌دهید. داشتن این شناخت از خود و مهارت‌هایتان، کمک زیادی به تمرکز بیشتر بر توانایی‌ها و رفع نقاط ضعف شما می‌کند. در‌واقع به این طریق متوجه قسمت‌های روشن و تیره کسب‌وکار خود می‌شوید که با تقویت و رفع آن‌ها می‌توانید به شهرت و اعتبار لازم دست پیدا کنید و با این کار از سایر رقبای خود نیز پیشی بگیرید.

۲ـ بررسی خدمات و محصولات قابل‌ارائه

اکنون بایستی خدمات و محصولاتی که برای عرضه به بازار در‌نظر گرفته‌اید را به‌ دقت مورد ارزیابی قرار دهید و از تمام زوایا بررسی کنید. در این صورت اگر لازم بود بخش‌هایی را به سرویس‌های خود افزوده و یا از آن حذف نمایید که این بیانگر اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار خواهد بود. مثلاً ممکن است در نتیجه انجام این بررسی‌ها، راهکار‌های جدیدی برای استفاده از محصول و رفع مشکلات پیشین ارائه نموده و یا قابلیت‌های تازه‌ای در کسب‌وکار خود کشف کنید. مجموع این موارد می‌تواند در جذب تعداد بیشتری از مخاطبان، تأثیرگذار باشد.

اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار
اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار

۳ـ تحقیق و بررسی گسترده 

در ادامه بررسی مراحل اجرای نیچ مارکتینگ، بهتر است تحقیقات جامع و دقیقی را در رابطه با میزان تقاضای مشتریان و ایده‌های سودآور خود آغاز کنید. مثلاً بهتر است در بخش آنلاین، کلمات کلیدی مرتبط با کار خود را در گوگل بیابید. حتی می‌توانید فعالیت رقبایتان را زیر نظر بگیرید و در صورتی‌که شانس زیادی را برای موفقیت خود در بازار داغ رقابت قائل نشدید، باید به فکر راهکار‌ها و ایده‌هایی باشید که به‌ واسطه آن‌ها حرفی برای گفتن در بازار پیدا کنید.

۴ ـ شناسایی بازار هدف و مخاطبان 

یکی از دلایلی که اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ را روشن می‌کند، پاسخگویی به تقاضای مصرف‌کنندگان است. به همین منظور باید به فکر تدابیری باشید که علاوه‌بر رفع نیاز مشتریان، بتوانید موقعیت شما را نیز در بازار تثبیت کند. بر این اساس می‌توانید از طریق نظرسنجی و یا گفتگو، با برخی ترجیحات و خواسته‌های مخاطبان خود آشنایی پیداکرده و در جهت برطرف نمودن آن‌ها عمل کنید. 

۵ ـ شناخت پلتفرم‌های بازاریابی 

زمینه‌هایی که می‌توانید از آن برای معرفی کسب‌وکار خود و بازاریابی گوشه‌ای بهره ببرید را شناسایی کرده و بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. در این راستا استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های محبوب جامعه هدف مورد‌نظر‌تان را از یاد نبرده و به این وسیله ارتباط نزدیکی با مشتریان خود برقرار نمایید. 

مزایای مهم بازاریابی گوشه‌ای 

بررسی مزایای این تکنیک بازاریابی خود می‌تواند تأییدی بر اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ در کسب‌وکار‌های مختلف باشد. از همین‌رو برخی از مزایا و ویژگی‌های بر‌تر نیچ مارکتینگ را شرح خواهیم داد:

 • استفاده از منابع متمرکز: با توجه به اینکه خدمات نیچ مارکتینگ تنها به بخش خاصی از جامعه مربوط می‌شود، تمرکز بر روی منابع مورد‌استفاده نیز بیشتر بوده و به‌ این‌ ترتیب می‌توان بازاریابی بهتر و مؤثر‌تری داشت. 
 • رقابت محدود‌تر: هدف قراردادن بخش‌های خاصی از بازار در نیچ مارکتینگ موجب محدود‌تر شدن عرصه رقابت می‌شود. چرا‌که شرکت‌ها و کسب‌وکار‌های بزرگ برای طیف وسیع‌تری از مخاطبان برنامه‌ریزی می‌کنند. 
 • مناسب کسب‌وکار‌های نوپا: اهمیت استفاده از نیچ مارکتینگ برای مشاغل کوچک و شرکت‌هایی با منابع محدود بیشتر است. در‌واقع این کسب‌وکار‌ها با کمک استراتژی بازاریابی گوشه‌ای قادر به رشد و دوام در رقابت با شرکت‌های بزرگ هستند.
 • سود‌دهی بالا و مطمئن: رقابت کمتر شرکت‌ها در بازار موجب شده است که راحت‌تر بتوانند قیمت‌ها را افزایش دهند و سود بیشتری کسب کنند.
 • رضایتمندی مشتریان: دیگر مزیت نیچ مارکتینگ، رضایتمندی بیشتر مخاطبان است. این به دلیل برخورداری از تخصص و ارتباط قوی‌تر با مشتریان است.

شرکت دیجیتال مارکتینگ بهنما ارائه دهنده خدمات بازاریابی اینستاگرام ، خدمات دیجیتال مارکتینگ ، دیجیتال برندینگ ، طراحی هویت بصری ، طراحی سایت اختصاصی ،خدمات سئو وبسایت و… با تیم متخصص می باشد برای شروع همکاری با بهنما از طریق راه های ارتباطی اقدام نمایید. 

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات