آژانس دیجیتال مارکتینگ بهنما

صفر تا صد هویت بصری و تاثیر آن بر برند شما

در این مقاله می‌خوانید

تجارت در عصر حاضر می‌تواند پیچیدگی‌های بیش‌تری نسبت به قبل داشته باشد چرا که هزاران برند از خدمات و محصولات، در جهت جلب توجه مخاطب باهم رقابت می‌کنند و هر کسب‌وکار باید بتواند در اولین برخورد تصویری از خود به نمایش بگذارد که بیش‌ترین توجه را جلب کند. این تصویر اولیه از برند را «هویت بصری» می‌نامند.

معمولا تصویر نسبت به کلام تاثیر بیش‌تر و عمیق‌تری بر افراد می‌گذارد و در خاطر آن‌ها می‌ماند، به همین دلیل متخصصین بازاریابی و تبلیغات از این ویژگی برای اثرگذاری بر مخاطبین استفاده می‌‍کنند تا میزان فروش را افزایش دهند. یکی از مهم‌ترین جایگاه‌هایی که تصاویر در کسب‌وکارها دارند، هویت بصری آن است.

تاثیر عکس در مقابل متن

هویت بصری تصویری از برند شماست و ترکیبی از مجموعه‌ای از اجزا شامل لوگو، پالت رنگی، تایپوگرافی، طراحی سایت، بسته‌بندی محصول، لباس فرم، تابلوها، ست اداری و تمام مواردی است که مخاطب در اولین برخورد با برند شما با آن مواجه می‌شود و در صورتیکه اصولی و درست طراحی شود، شما را از رقبایتان متمایز و به ایجاد رابطه‌ی حسی با مخاطبان کمک می‌کند.

هویت بصری تصویری منحصر به فرد از برند شما ایجاد می‌کند و می‌تواند ابزار قدرتمندی برای بیان داستان کسب‌وکارتان باشد.

بروشور هویت بصری یک شرکت

از دیگر دلایل اهمیت هویت بصری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد پیوند عاطفی با مشتریان
  • آگاه کردن مشتریان از هدف برند
  • نمایش درست محصولات و خدمات
  • نمایش شخصیت شرکت

تفاوت هویت بصری با هویت برند

هویت برند بیانگر شخصیت کسب‌وکار شماست درحالیکه هویت بصری بیانِ بصری آن شخصیت است. برای مثال فردی را در نظر بگیرید که برونگرا و خلاق است (هویت برند) و نمود بیرونی این شخصیت نوع لباس پوشیدن اوست که معمولا لباس‌های عجیب و غریب و می‌پوشد (هویت بصری).

در واقع هویت برند، هویت و شخصیت برند شما و بیانگر تمام اهداف و هویت کسب‌وکارتان و شامل ارزش‌ها، بیانیه ماموریت، چشم‌انداز و سبک شماست.

تفاوت هویت برند و هویت بصری

ویژگی‌های هویت بصری خوب

مرتبط بودن: هویت بصری شما باید مرتبط با هویت برندتان باشد و احساسی در مخاطب ایجاد کند که همسو با اهدافتان است.

ایجاد تمایز: هویت بصری کسب‌وکارتان باید بتواند شما را از رقبایتان متمایز کند و این اطمینان را بدهد که در ذهن مخاطب پررنگ و برجسته هستید.

سادگی: طرح خوب، پیچیدگی ندارد و به دلیل داشتن شفافیت، راحت‌تر توسط مخاطب درک می‌شود.

کاربردی بودن: طراحی هویت بصری باید طوری باشد که بتوان آن را در هر رسانه‌ای بکار برد؛ فضای دیجیتالی، چاپی و محیطی.

ساختار هویت بصری AriBNB

 عناصر یک هویت بصری خوب

هدف هویت بصری همسو کردن عناصر بصری برند برای نمایش یک هویت واحد است تا مخاطب بتواند با برندتان ارتباط برقرار کند. برخی از این عناصر را در ادامه توضیح خواهیم داد.

لوگو

وقتی صحبت از هویت بصری می‌شود اولین و مهم‌ترین موردی که باید به آن اشاره کرد لوگو است. لوگو اولین ابزار بصری است که مخاطب برای شناسایی کسب‌وکارتان با آن مواجه می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بخشی از هویت برند شما در آن تعریف می‌شود.

برای مثال لوگویی که از نام برند تشکیل شده باشد انتخاب مناسبی برای کسب‌وکاری است که می‌خواهد نامش برجسته باشد.

پالت رنگی

رنگ از مواردی است که خیلی عمیق بر ادراک و احساسات مخاطب تاثیر می‌گذارد، در واقع رنگ در دنیای برندینگ، عاطفه و احساس را هدف قرار می‌دهد. رنگی که انتخاب می‌کنید باید کاربردی باشد تا بتوان از آن در تمام موارد مارکتینگ و برندینگ استفاده کرد.

پالت رنگی شما فقط شامل تعداد محدودی رنگ است و می‌توانید از آن در بخش‌های مختلف هویت بصری استفاده کنید.

پالت رنگی نیکون

پالت رنگی پی‌پل

پالت رنگی پپسی

پالت رنگی اسپرایت

تایپوگرافی

هیچ رویکرد واحدی برای تمام کسب‌وکارها برای انتخاب تایپوگرافی وجود ندارد اما درعین حال می‌تواند نقش مهمی در ایجاد لحن و شناخت کاراکتر برند و نوع تحویل پیام شما توسط مخاطب داشته باشد، چنانکه رابرت برینگهورست نویسنده کتاب عناصر سبک تایپوگرافی می‌گوید «تایپوگرافی هنر اعطای فرم بصری به زبان انسانی است». تایپوگرافی باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • خوانا باشد
  • ماندگار باشد
  • عملکردی باشد
  • ارتباط برقرار کند

ست اداری، تابلو و بسته‌بندی

تمام ابزارهای بصری ارتباط آفلاین مخاطب با شما، در این دسته قرار می‌گیرند ازجمله کارت ویزیت، سربرگ، پاکت، پوشه، لیبل سی‌دی و همچنین تابلوی مغازه، فروشگاه یا شرکت و بسته‌بندی محصولات. این موارد سبب می‌شود مخاطب در برخورد حضوری با کسب‌وکارتان، با شما ارتباط برقرار کند و متوجه انسجام بصری برندتان شود.

یک نمونه ست اداری

دلایل اهمیت هویت بصری

هویت بصری برند شما بر ادراک مخاطب تاثیر ماندگار و عمیقی می‌گذارد اما دلایلی که در ادامه خواهیم آورد با جزئیات بیشتر اهمیت آن را شرح می‌دهد.

ایجاد تمایز

یک هویت بصری منحصر به فرد قابلیت این را دارد که برند شما را از رقبایتان متمایز کند و کسب‌وکارتان را نه تنها در بازار بلکه در ذهن مخاطبتان برجسته کند. هویت بصری شما می‌تواند تمایز هویت برندتان از رقبا را نمایش دهد و ارزش‌های کسب‌وکارتان را تقویت نماید.

ایجاد ارتباط موثر

اگر مخاطبان هدف شما برندتان را جذاب و قابل درک بدانند، ارتباط با آن‌ها بسیارآسان‌تر خواهد بود، در نتیجه هویت بصری شما در خدمت نمایش برندتان و ایجاد تجربه شخصی در مخاطب است. طراحی یک هویت بصری که بر هویت برند شما تاکید دارد، ایجاد حس مشترک بین شما و مصرف‌کنندگان را تقویت می‌کند.

ثبات

داشتن ثبات در تمام جوانب برندینگ نکته‌ای کلیدی است و این موضوع در هویت بصری اهمیت ویژه‌ای دارد. حفظ هویت بصری ثابت سبب جلب اعتماد مشتریان می‌شود و موجب شناخت بیش‌تر شما، جستجوی راحت‌تر و معرفی سریع‌تر توسط مصرف‌کنندگان می‌شود.

وفاداری

مشتریان به برندهایی که می‌شناسند و به آن‌ها اعتماد دارند وفادارتر هستند. درصد زیادی از مشتریان به برندی که ارزش آن با ارزش‌هایشان همخوانی دارد وفادار می‌مانند و یک هویت بصری قوی و مشخص، وابستگی مشتریان به برند را تسهیل می‌کند. در واقع هرچه مشتریان کسب‌کارتان را بیش‌تر بشناسند، ارتباطشان با شما قوی‌تر می‌شود.

هویت بصری برندهای معروف

اورنت (Evernote)

اورنت اپلیکیشنی برای زمان‌بندی است که می‌توان از طریق آن مدیریت امور را انجام داد و کارهای روزانه را یادداشت کرد. طراحی هویت بصری اورنت کاملا مینیمال و پالت رنگی آن شامل رنگ‌های محدودی است.

هویت-بصری-برند-اورنت

هدفی که اورنت برای طراحی هویت بصری خود درنظر گرفته است مبتنی بر خلاقیت است و از اشکال هندسی مختلف برای نمایش آن استفاده شده است.

ساختار-اشکال-برند-اورنت

اورنت تایپ‌فیسی را طراحی کرده است که با طراحی هندسی آن هم‌راستا باشد.

تایپ‌فیس-برند-اورنت

دراپ باکس (DropBox)

دراپ‌باکس یک سرویس‌ میزبانی فایل و ذخیره‌سازی آن در فضای ابری است. هویت بصری دراپ‌باکس نمونه‌ای کامل از یک طراحی مینیمال با پالت رنگی کاملا محدود می‌باشد.

هویت-بصری-برند-دراپ‌باکس

دراپ‌باکس رویکرد جالبی در رابطه با طراحی لوگو داشته است که لوگوی آن در پلتفرم‌های مختلف متفاوت است اما در عین حال انسجام مشهودی در تمام آن‌ها وجود دارد که سبب می‌شود مخاطب در اولین برخورد آن را شناسایی کند.

لوگوی-دراپ‌باکس-در-پلتفرم‌های-مختلف

دیجیکالا

دیجیکالا تلاش کرده است با هویت بصری خود به عنوان برندی مدرن در ایرانیان شناخته شود و به همین دلیل از لوگویی ساده و مینیمال برای معرفی هویت برند خود استفاده کرده است. تا سال ۱۳۹۹ پالت رنگی دیجیکالا قرمز و طوسی بود؛ رنگ قرمز آن بیانگر هیجان جوانی و مدرنیته و رنگ طوسی نشانگر جدیت و مورد قبول واقع شدن و بلوغ.

لوگوی-دیجیکالا

آخرین لوگوی دیجیکالا که در سال ۱۳۹۹ رونمایی شد، طرح یک لبخند در حرف D انگلیسی است. شعار دیجیکالا «تجربه خرید خوشایند و ثبت لبخند» می‌باشد و به‌خوبی توانست این شعار را در لوگوی خود منعکس کند. دیجیکالا در آپدیت هویت بصری خود پالت رنگی‌اش را از طوسی به سفید تغییر داد تا مدرن‌تر و تاثیرگذارتر جلوه کند.

دیجیکالا

 

شرکت ها و آژانس های طراحی هویت بصری

هویت بصری از طرفی به استراتژی‌ کسب‌وکار و مارکتینگ مرتبط است و از جنبه‌ای دیگر بعد طراحی آن مد نظر است. به همین دلیل تمام شرکت‌هایی که ارائه خدمات و مشاوره به کسب‌وکارها دارند مانند آژانس‌های تبلیغاتی و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ و استدیوهای طراحی می‌توانند برای کسب‌وکارتان هویت بصری طراحی کنند.

هزینه طراحی هویت بصری

تعرفه طراحی هویت بصری متغیر است و بستگی به برند شما، خواسته‌هایتان و سطح طراحی مدنظرتان دارد. میان طراحان و شرکت‌های ایرانی این تعرفه بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون متغیر است.

زمان اجرای پروژه  هویت بصری

طراحی هویت بصری با توجه به استراتژی برند کسب‌وکار و هویت برند آن انجام می‌شود. استراتژی‌ها و هویت برند مواردی هستند که در بدو شروع برنامه‌ریزی برای یک کسب‌وکار ایجاد می‌شوند و در صورتی که تثبیت شدند و مسیر آن مشخص شد، می‌توان طراحی هویت بصری را شروع کرد.

تعریف ری‌برندینگ 

معمولا کسب‌وکارها زمانی که به بلوغ نرسیده‌اند یا در بدو تولد، فعالیت‌هایشان را با برندی شروع کرده‌اند و پس از مدتی، درصورتی که کسب‌وکارشان گسترش یافت یا پس از جذب سرمایه و یا ادغام با شرکت‌های دیگر، تغییراتی در برند خود ایجاد می‌کنند.

گاهی هم شرکت‌ها پس از سال‌ها فعالیت به روش سنتی و بدون دارا بودن هویت برند و هویت بصری، تصمیم می‌گیرند کسب‌وکارشان را اصولی‌تر و با استراتژی‌های جدید پیش ببرند که در این صورت می‌توانند پس از برنامه‌ریزی برای برندشان، به طراحی هویت بصری بپردازند.

ری‌برندینگ ایرانسل

نتیجه‌گیری

در این مقاله دیدیم که هویت بصری چیست و چه تاثیر بر شناخت برند هر کسب‌وکار و در نتیجه فروش آن دارد و چگونه می‌تواند تصویر کامل و درستی از هویت برند ارائه دهد. متوجه این موضوع شدیم که طراحی هویت بصری باید اصولی و با شناخت کامل استراتژی برند انجام شود و در غیر این صورت می‌تواند سبب کسب‌وکارتان را از مسیر و اهدافش دور کند. برای طراحی هویت بصری به دانش مارکتینگ، برندینگ و طراحی نیاز است و بهترین طراحی زمانی اتفاق میفتد که متخصصین این حوزه‌ها برای آن هم‌فکری و همراهی کنند.

Rate this post
Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
آخرین مقالات